Várhatóan április közepétől termel az ország egyik legkorszerűbb, mintegy 1 milliárd forintos költséggel felépített baromfivágóhídja. Az évi 5 millió szárnyas feldolgozására alkalmas üzemet Sárvár rábasömjéni városrészében építették fel - erősítette meg lapunk információit Szabó István. A devecseri székhelyű Gallus Baromfitenyésztő és Keltető Kft. ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a beruházást a Taravis Kft. valósította meg, amelyet szakmai befektetők, a baromfi-nagykereskedelemmel foglalkozó Szárnyas-3-as Kft. és a Gallus Kft. hozott létre.
Az elmúlt évben 3 milliárd forint nettó árbevételt elérő, 190 dolgozót foglalkoztató cég úgy szállt be tőkeemeléssel a Taravisba, hogy az egyik korábbi tulajdonost kivásárolta - tette hozzá Szabó.
Az új vágóhídra elsősorban azért volt szükség, mert a sárvári Sága Foods Rt. tulajdonosai korábban úgy döntöttek: kizárólag pulykafeldolgozásra rendezkednek be, miközben a térségben jelentős csirkehizlaló kapacitások vannak. A feldolgozandó csirkéket ezért az utóbbi időben már egyre messzebb kellett szállítani. A Gallus például több mint egy tucat termelőt integrál, s az elmúlt évben összesen 3 millió állatot vett át és értékesített, főként a külpiacokon. Az ügyvezető szerint a termelőknek, a nagykereskedőknek és a 2001-ben 27 millió naposcsibét értékesítő Gallusnak egyaránt érdeke fűződik ahhoz, hogy saját feldolgozóüzemük legyen a térségben.
Szabó István elmondta, tavaly annak ellenére jó évet zártak, hogy az októbertől tapasztalható értékesítési gondok a Gallust sem kerülték el. Az ágazat helyzetét még ma is jelentős eladatlan készletek nehezítik, jóllehet a belföldi vevők bizalmát egyre inkább sikerül visszaszerezni. Ugyanakkor az Európai Unió - ahová a magyar kivitel csaknem 75 százaléka irányul - a távol-keleti és a dél-amerikai exportőröknél még mindig nem érvényesít olyan előírásokat, mint amilyeneket velük szemben alkalmaznak. Igaz, ügyükben hamarosan kedvező brüsszeli döntés születhet - tette hozzá az ügyvezető.
K. Zs.
