BUX 138712.33 0,79 %
OTP 44550 1,3 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Sztrájkhangulat a DAM Steelnél

Meglehetősen feszült a hangulat az olasz Cogne cég tulajdonában lévő diósgyőri DAM Steel Speciális Acélgyártó Rt.-nél. Lapunk értesülései szerint a dolgozók azt fontolgatják, hogy ha nem vezetnek eredményre a bértárgyalások, akkor csütörtökön kétórás figyelmeztető sztrájkot tartanak.

2002. március 26. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az olasz konszern nem egészen egy évvel ezelőtt vásárolta meg felszámolás során a Diósgyőri Acélművek (DAM) Rt. működő vagyontárgyait és 20 millió forintos tőkével DAM Steel Rt. néven alapított új társaságot a kohászati tevékenység folytatására.
Az elmúlt év utolsó negyedében 5 milliárd forintra emelte a diósgyőri társaság tőkéjét az olasz anyacég. A pénz - mint utóbb Székely Árpád vezérigazgató lapunknak megerősítette - elsősorban a diósgyőri cég pénzügyi helyzetének rendezésére kellett. A DAM Steel ugyanis jelentékeny veszteséggel termelt és úgy tudjuk, hogy jelenleg is - jóllehet kisebb mértékben - ráfizetéses. Az olaszok az elmúlt év vége előtt a DAM Steel Rt. alaptőkéjét az addigi ötmilliárd forintról 7,6 milliárdra emelték. A pluszpénz egy része ismét veszteségpótlásra ment el.
Tény, hogy az olasz tulajdonlás alatt sem sikerült megállítani a diósgyőri kohászat leépülését, a cég továbbra is veszteséges, miközben visszaesett a termelés volumene is.

A kezdeti havi 23 ezer tonnás termelés az utóbbi hónapokban 20 ezer tonnára csökkent, miközben szakemberek állítják: havi 24,5 ezer tonna alatt mindenképpen veszteséges a gyártás. A termelés 40 százalékát exportálták, s bár az elmúlt évi üzleti számok még nem ismertek, lapunk úgy tudja, hogy a veszteség ötmilliárd forintnál is többre tehető.
A dolgozói érdekképviseletek különben fél éve próbálkoznak béremelés elérésével. Kezdetben 16, most pedig már csak 10 százalékos emelést akarnak, ám a tulajdonos eddig hajthatatlan volt. Értesüléseink szerint ameny-nyiben a mai tárgyalások nem vezetnek eredményre, akkor csütörtökön délután 2 órától kétórás figyelmeztető sztrájkot tart a még itt dolgozó 1200 ember.
Ha ez sem vezet eredményre, arra az esetre úgynevezett rugalmas sztrájkot fontolgatnak, vagyis egy nap munka után egy nap munkabeszüntetést.
A főleg speciális, saválló acélokat gyártó olasz cég a tervei szerint Diósgyőrött is ilyen termékeket fog előállítani, ám ehhez fejleszteni kell a gyártósorokat. A vezérigazgató korábbi kijelentése szerint a DAM Steel Rt. ez év közepétől már nullszaldósan termelhet; erre a mostani állapot szerint nem sok a remény - vélik a dolgozók.
I. S.

Illésy Sándor
Illésy Sándor

Ez is érdekelhet