Lipovecz Iván, a HVG főszerkesztője lapunknak határozottan cáfolta azt a sajtópiacon napok óta terjengő szóbeszédet, hogy a HVG hetilapot kiadó HVG Rt. tulajdonosai értékesíteni kívánnák a céget. Szauer Péter, az rt. ügyvezető igazgatója - értesülésünk szerint egyben Lipovecz mellett a társaság egyik legnagyobb tulajdonosa - oly mértékben alaptalannak tartotta a feltételezést, hogy nem is kívánt rá reagálni.
Az rt. részvényesi pozícióiba az elmúlt évek során a cég dolgozói kerültek, ami most és a jövőben is biztosítja a cég folyamatos fejlődését. Az rt. nem konszolidált adatok szerint 2000-ben közel 4,4 milliárd forint értékesítési árbevétel mellett 859 millió forint adózott eredményt ért el. A cég árbevétele azóta is nő és erdményhányada is kedvező.
A társaság alapszabálya szigorúan korlátozza a részvények értékesíthetőségét: a lap függetlenségének megőrzése érdekében például 6 százaléknál nagyobb csomag senki tulajdonában nem lehet. Így jelenleg mintegy száz önálló részvényese van az rt.-nek. A törzs-, illetve dolgozói részvények csak olyan személynek adhatók el, aki legalább három évet töltött már a kiadó avagy leánycége, a HVG Press Kft. kötelékében. Ráadásul az rt. igazgatósága tetszőleges indokkal megakadályozhat tulajdonszerzést. Úgy tudjuk, tavaly év végén több korábbi kistulajdonos is értékesítette részvényeit az rt.-nek; a kiadóval korábban pereskedő volt munkatárs-tulajdonos, Félix Péter ez év elején közös megegyezéssel elállt minden, a céggel kapcsolatos követelésétől.
M. I.
