BUX 139975.07 0,25 %
OTP 45950 -0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Négy új hajókikötő épült a Dráván

Az uniós csatlakozás után várhatóan évi egymilliárd euró segíti majd a vidéki Magyarország felzárkózását, amelyet Brüsszel a strukturális alapokból fizet - mondta keddi barcsi sajtótájékoztatóján Fónagy János. A közlekedési és vízügyi miniszter négy új, összesen mintegy hatvanmillió forint költséggel épült drávai kikötőt avatott fel s elhelyezte a dél-somogyi kisváros elkerülő útjának alapkövét is.

2002. március 19. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Csaknem hatvanmillió forint költséggel elkészült a Dráva magyarországi szakaszának első négy új közforgalmú kikötője. A beruházást a PHARE kísérleti programjának keretében összesen 45 millió forintnyi brüsszeli forrás támogatta. Az avatás alkalmával tartott keddi barcsi sajtótájékoztatóján Fónagy János közlekedési és vízügyi miniszter elmondta: még az idén befejeződik az az 1997-ben indult kísérleti területfejlesztési program, amelynek keretében a Dél-Dunántúlon és Észak-Magyarországon összesen 34 millió euró értékű beruházás valósult meg. (Ebből 26 millió euró jutott az észak-magyarországi, 8 millió euró pedig a dél-dunántúli országrész négy megyéjének.) Fónagy közölte: 2004-ig újabb 200 millió eurónyi brüsszeli forrást használhatunk fel, amely elsősorban az infrastruktúra és a turizmus fejlesztését szolgálja majd.
Lapunk kérdésére a miniszter kifejtette: a tárgyalások jelenlegi állása szerint a csatlakozás időpontjától évente várhatóan mintegy egymilliárd euró területfejlesztési forrás áll majd az ország rendelkezésére.
Thurny Zoltán, a PHARE-programokat koordináló tárca nélküli miniszter hivatalának vezetője elmondta, a sikeres drávai kikötőfejlesztési program azt bizonyítja, hogy a legelmaradottabb és legkisebb települések is eséllyel pályázhatnak uniós forrásokra. A hatvanmillió forintos beruházás keretében Barcson, Drávatamásiban, Drávasztárán és Drávaszabolcson épült új kikötő. Mind a négy településen pontont helyeztek a vízre, valamint elkészült egy-egy szociális, illetve kiszolgáló épület is. Emellett Barcson megerősítették a partfalat, s hozzáfogtak a kikötőhöz vezető út korszerűsítéséhez is. A kikötőfejlesztési program részeként - vállalkozói alapon - már az elmúlt év óta turistákat szállító hajó közlekedik a folyón, amelynek útvonala érinti a Duna-Dráva Nemzeti Park (DDNP) leglátványosabb részeit.
Már döntés született a program folytatásáról is. Ennek keretében Barcson turistaszállót, Drávatamásiban pedig várhatóan egy új motelt építenek. Ugyancsak brüsszeli források és a Közlekedési és Vízügyi Minisztérium támogatásával felgyorsul a parton végigvezető kerékpárút építése, sőt rövidesen egy újabb kikötő is épül, méghozzá az egyik drávai szigeten (NAPI Gazdaság, 2002. január 14., 17. oldal). A hajóállomást azon a Barcstól mintegy három kilométerre lévő, Drávatamási felé lévő lakatlan szigeten alakítják ki, amely a DDNP kezelésében van. Az érintetlen élővilágú, szigorúan védett terület két végén madármegfigyelő tornyot állítanak fel, valamint pihenőhelyeket építenek. A tervek szerint idén nyáron a drávai sétahajók már kikötnek az egyelőre néptelen szigeten. Fónagy mindehhez hozzátette, hogy a térség komplex turizmusfejlesztési programjának keretében korszerűsítenek több főközlekedési utat, s még az idén elkezdődik több elkerülőszakasz kiépítése is.
Körtési Zsolt

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet