A feldolgozás optimalizálására és további költségcsökkentésre kényszerül a tavaly kiemelkedő évet záró Zalabaromfi Rt. A döntés hátterében az áll, hogy a hazai és az uniós piacon változatlanul jelentős a túlkínálat, amely a termelés visszafogására kényszeríti a céget - mondta lapunknak Budai Zoltán vezérigazgató. Már az idei első negyedévben 2001 hasonló időszakához képest ötszázalékos lesz a termeléscsökkenés, egész évben pedig az elmúlt évinél mintegy ötezer tonnával kevesebb baromfit dolgoznak fel. Ráadásul az év elejétől az értékesítési árak - különösen a vágott pulyka esetében - tovább zuhantak.
A társaságnál már csak egy műszakban dolgoznak, s a tervek szerint az év során mintegy 35-40 fővel csökkentik a foglalkoztatottak számát. (A Zalabaromfi tavalyi termelése meghaladta a 35 ezer tonnát, amelynek mintegy 45 százaléka a külpiacokon talált vevőre.) A társaság 2001-ben rendkívül eredményes évet zárt, jóllehet az utolsó hónapokban már érzékelhetőek voltak a piaci zavarok. Ennek ellenére az előzetes adatok szerint a nettó árbevétel - a takarmányértékesítéssel együtt - több mint 18 milliárd forint lett, az adózás előtti eredmény pedig 300 millió forint körül alakul majd.
Ezzel párhuzamosan a Zalabaromfinál mintegy 220 millió forint értékű fejlesztési program kezdődött, amelynek egy része az idei év első negyedévére is áthúzódott. Várhatóan már a jövő héten üzembe helyezik azt a korszerű pulykaelőhűtő üzemrészt, amelyet központi támogatás segítségével valósítottak meg. Azért döntöttek a beruházási program folytatásáról, mert már az év közepétől a kereslet élénkülésével és az árak növekedésével számolnak.
K. Zs.
