A tulajdonosoknak nem sikerült megállapodniuk a NagyPlusz Rt. tőkeemeléséről, ezért végelszámolják az alig néhány hónappal ezelőtt létrehozott céget. Erről a társaság keddi rendkívüli közgyűlésén született döntés - tudta meg a NAPI Gazdaság. Mindez azt jelenti, hogy nem valósul meg a Nagykanizsai Ipari Parkba tervezett több mint 600 millió dolláros beruházási program.
Az olasz Redilco S.p.A. és a nagykanizsai önkormányzat képviselőinek nem sikerült megállapodniuk a NagyPlusz Rt. tőkeemeléséről, ezért végelszámolják a céget. Erről a társaság keddi rendkívüli közgyűlésén született döntés - mondta lapunknak Sólyom Gábor, a NagyPlusz Rt. elnöke. Mindez azt jelenti, hogy nem valósul meg a Nagykanizsai Ipari Parkba olasz tőkéből tervezett több mint 600 millió dollár - mintegy 160 milliárd forint - értékű beruházás. A döntés az elmúlt hetek történései után nem meglepetés, hiszen az olasz fél már a társaság korábbi rendkívüli közgyűlésén kilátásba helyezte, hogy amennyiben a társtulajdonos helyhatóság február végéig nem tesz eleget tőkeemelési kötelezettségének, kezdeményezik a cég felszámolását, sőt kilátásba helyeztek egy kártérítési pert is. Ez utóbbitól azonban eltekintenek - tette hozzá Sólyom.
A cég elnöke már február közepén úgy nyilatkozott, alig lát esélyt a megegyezésre, mivel a Redilco nem kívánja tovább húzni az időt. Ráadásul a nagykanizsai önkormányzat hétfői rendkívüli közgyűlésén a többségi Fidesz-MDF frakció is kihátrált az elképzelés mögül, mondván, a rendelkezésre álló 45 hektáros, immár teljes egészében közművesített területen a városnak kell megvalósítania az ipari parkot. Tüttő István, a NagyPlusz Rt. rendkívüli közgyűlésén a várost képviselő polgármester ugyan nem értett egyet ezzel, ám a céget már nem lehetett megmenteni. A helyhatóságnál ma is többen úgy vélik, cégükkel, az Ipari Park Fejlesztő Kht.-vel együtt teljesítették az elmúlt év nyarán kötött szerződésben vállalt kötelezettségeiket. Arról nem tehetnek, hogy a kormányszintű ígéretek ellenére az ÁPV Rt.-től nem kapták meg azt a két laktanyát és a hozzájuk tartozó több mint 50 hektáros területet, amely fontos része lett volna az ipari parknak. Ezzel szemben a Redilco hozzá sem kezdett az üzleti terv kidolgozásához - állítják.
A milánói székhelyű Redilco S.p.A., valamint a nagykanizsai önkormányzat még múlt év júliusában állapodott meg arról, hogy 21 millió forintos alaptőkével NagyPlusz Rt. néven közös céget hoznak létre a helyi ipari park fejlesztésére, működtetésére, valamint a betelepítés megszervezésére. (A társaság 65 százalékban a Redilco, 35 százalékban pedig a nagykanizsai önkormányzat tulajdonában van.) Ezzel együtt született döntés arról is, hogy a cég alaptőkéjét - a beruházások megvalósításával párhuzamosan - 1,7 milliárd forintra emelik, sőt már az első betelepülő vállalkozások nevét is bejelentették. Az összesen több mint 100 hektáros területen megvalósuló beruházások a tervek szerint 2008-ban már közel 10 ezer embert foglalkoztattak volna. Időközben már arról is előzetes megállapodás született, hogy a területen elsőként egy épületelemgyár készül el, méghozzá a Redilco tulajdonában lévő Moretti és a ZÁÉV Rt. által létrehozandó vegyesvállalat kivitelezésében. Ez a cég építette volna fel az ipari üzemeket, az egész ipari parkot kiszolgáló logisztikai bázist, valamint a hozzájuk kapcsolódó irodaközpontot, szállodát, sport- és szórakoztató létesítményeket is.
Körtési Zsolt
