IV. Károly királypuccsa után alighanem a második budaörsi csata néven vonul be a magyar kereskedelem történetébe a tegnapi nap. A csütörtök reggel megnyílt Electro World műszakicikk-áruház rendkívül kedvezményes árakat hirdetett meg, és a tízezer forintos mikrók igézetére az üzletet és környékét ezrek lepték el, megbénítva az autópálya forgalmát is. A csatajelenetekre emlékeztető rohamot látva az Electro World mellett lévő Tesco sem volt rest, és 20 százalékkal leszállította az összes elektronikai cikk árát, így az új áruházba be nem jutók itt vigasztalódhattak. Délutánra az őrület átterjedt az autópálya másik oldalán lévő, valamint a többi budapesti Media Markt-üzletre is, amelyek száz forintért kínáltak kávéfőzőt. Az Electro World rendkívül alacsony, esetenként a szokottnál 50 százalékkal olcsóbb árai újra felvetik a beszerzési ár alatti értékesítés problémáját. A Versenyhivatal irodavezetője szerint ugyan ennek alkalmazása bizonyos helyzetben jogsértő lehet, de ebben az esetben nincs erről szó. A szakemberek szerint a piacra lépő cég szőnyegbombázó árai nem meglepőek, a verseny viszont nem a nyitáskor, hanem később, az akciós árak alkalmazása után dől el.
A brit Dixons Plc.-csoporthoz tartozó Electro World elektronikai szakáruház tegnapi megnyitóján a vásárlók tömött sorokban próbáltak bejutni az üzletbe. A több tízezer vásárlót a meghökkentően alacsony árú, ám limitált számú termékek vonzották. Így például a négyezer forintos porszívó vagy a tizenötezer forintos videomagnó. Az érdeklődés olyan nagy volt, hogy az akciós termékekből néhány már délre elfogyott, délután kettőre pedig már gyakorlatilag egyikből sem lehetett kapni - tájékoztatta lapunkat Sebestyén Péter, az Electro World Hungary Kft. cégvezetője. Hozzátette: az áruház felkészült a rohamra, a nem limitált számú termékekből bőségesen van. Elmondta, hogy az akció ma is tart, egészen a készletek erejéig. A délelőtti roham után este ismét megtöbbszöröződött az érdeklődés, délután ötig az áruházban több mint 9 ezer vevőt szolgáltak ki. Az újabb tumultus láttán a Tesco tegnap 20 százalékos árengedményt adott szórakoztatóelektronikai termékeire és háztartási gépeire. Ennek következtében a brit cég hipermarketjét is megszállták a vevők. Sőt estére az út túloldalán levő Media Markt-üzletet is ellepték, holott ott nem volt rendkívüli árengedmény, csak a szokásos akciók, köztük a 99 forintos kávéfőzőgép.
Mauer Andor, a Media Markt Saturn Holding Kft. ügyvezetője lapunknak elmondta: a cég budaörsi üzlete délelőtt a szokásos forgalmat bonyolította le. Az áruházlánc hat boltjában a délelőtt folyamán nem érzékelték az érdeklődés csökkenését. Mauer cáfolta, hogy a konkurencia üzletének nyitása napján meghirdetett 99 forintos kávéfőző-akció válasz az Electro World áraira. Mint mondta, a cég minden héten egy-egy terméket rendkívüli áron ajánl fel, ugyanis ebben az évben ünnepli a társaság az ötödik születésnapját. Nem kívánt jóslatokba bocsátkozni az árversennyel kapcsolatban, mint mondta, a cég továbbra is tartja magát üzletpolitikájához, s igyekszik „felvenni” a piacon a legolcsóbb árakat. Az új áruház akciós termékeivel kapcsolatban megjegyezte, hogy azok ára elrugaszkodott a piacitól, sőt még a beszerzési értéket sem közelítik meg.
Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára szerint nem meglepő, hogy az új szereplő ilyen árakkal jelent meg a piacon. A szórakoztatóelektronikai és háztartásigép-piacon jelenleg olyan erős szereplők működnek, mint a Media Markt, a Keravill, a Herta, a Murányi, a Kátay. A szakláncok mellett ráadásul rendkívül erősek a hipermarketek elektronikai szakosztályai is. Az új szereplő ételemszerűen csak úgy szerezhet piacot, hogy olyan árakat alkalmaz, amelyeket még senki. Ezért nem érzi úgy, hogy a cég túllőtt volna a célon. Hozzátette: a verseny nem a nyitáskor, hanem az azt követő időszakban dől el. Szerinte a vetélytársak mindent megtesznek majd, hogy tartsák a lépést. Ez árcsökkenéshez vezet, amellyel viszont a fogyasztó jár jól. Egyetlen probléma merülhet fel: a dömpingár alkalmazása, amelyet Vámos szerint a magyar törvények legfeljebb csak elviekben szabályoznak. A dömpingárat mint közgazdasági fogalmat nem ismeri a magyar versenyjog, az úgynevezett felfaló árat viszont igen - válaszolta lapunk kérdésére Kanizsai Nagy Andrásné, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) irodavezetője. Elmondta, a GVH akkor vizsgálódik felfaló ár alkalmazása ügyében, ha az indokolatlanul alacsony, továbbá az alkalmazó képes önállóan - nagy- és kiskereskedőket, illetve szállítókat kikerülve - befolyásolni az árat, ha az a konkurencia kirekesztését célozza és végül, ha egy cég az erőfölényével visszaélve alakítja ki azt. Meglátása szerint az új áruház működtetője az akciós áraival nem vét a versenyjogi szabályok ellen, hiszen indoka van az alacsony árak alkalmazására és új szereplőként értelemszerűen még képtelen lenne kiszorítani versenytársait.
A szakértő hozzátette, jelen esetben ismét felmerülhet a beszerzési ár alatti értékesítés szabályozása. A piac több szereplője igényelné ennek megtiltását, ám a GVH álláspontja szerint beavatkozása erősen befolyásolná a kialakult versenyt.
Hőnyi Gyula
