Bűncselekmény hiányában jogerősen valamennyi vádpont alól felmentette a Tolna Megyei Bíróság Nagy Gábornét, Dunaföldvár polgármesterét - értesült lapunk. A Szekszárdi Városi Bíróság - bár a vádpontok egy részét már akkor sem látta bizonyítottnak - első fokon még pénzbüntetésre ítélte a korábban jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezeléssel, csalással, valamint csődbűntettel vádolt önkormányzati vezetőket (NAPI Gazdaság, 2001. június 22., 7. oldal). A másodfokú, jogerős ítélet megállapítja, hogy a Dunaföldvári Városgazdálkodási Kft.-től a felszámolási eljárás előtt és azt követően egyetlen vagyontárgyat sem vontak el jogtalanul. A polgármester a testület döntése alapján a tartozások fejében olyan csereingatlant ajánlott fel az egyik hitelezőnek - az egészségbiztosítási pénztárnak -, amelyet az el is fogadott.
Az ügy azt követően pattant ki, hogy még 1997-ben a helyhatóság 98 százalékos tulajdonában lévő Dunaföldvári Városgazdálkodási Kft. nehéz pénzügyi helyzetbe került, majd fizetésképtelenné vált, s az érintettek ezt különböző módszerekkel próbálták megoldani. A nyomozás egyébként éppen a polgármester feljelentése alapján kezdődött. Nagy Gábornét, Simon János jegyzőt és Ráthgéber Lászlóné pénzügyi vezetőt már első fokon felmentették a folytatólagosan elkövetett, jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés, jogosulatlan gazdasági előny megszerzése, a csődbűntett, valamint a jelentős kárt okozó csalás vádja alól. A polgármestert a Szekszárdi Városi Bíróság csak azért marasztalta el, mert mintegy 9 millió forint értékben fedezetet vont el. A másodfokú eljárás során azonban ez a vádpont sem igazolódott be.
K. Zs.
