BUX 138964.97 0,97 %
OTP 44580 1,36 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Távozik a Népszava két vezetője

Tegnap bejelentette lemondását a Népszava főszerkesztői posztjáról H. Bíró László. Értesülésünk szerint néhány nappal korábban ugyanezt felajánlotta az újságot kiadó NSZ 1999 Rt. elnök-vezérigazgatója, Fisch Gábor László is, éppen azért, hogy „szabad utat engedjen” H. Bírónak.

2002. február 18. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Lapunk információi szerint múlt hét szerdán felajánlotta lemondását a Népszavát kiadó NSZ 1999 Rt. elnök-vezérigazgatója, Fisch Gábor László. Tegnap bejelentette távozását H. Bíró László főszerkesztő is. Fisch kérdésünkre kifejtette: a vállalkozás jelentős fizetési gondokkal küzd, ezért nem tudták kifizetni H. Bíró korábbi - akkor fel nem vett - fizetésének egy részét.

H. Bíró ezért - úgy tudjuk - felszámolási eljárásokat kezdeményezett a kiadó ellen. A volt elnök-vezérigazgató leszögezte: a lap további megjelenése attól függ, hogy a tulajdonosok mikor lesznek hajlandók finanszírozni a cég korábbi években felhalmozott veszteségeit. A tulajdonosi döntések azonban a jelek szerint továbbra sem a közvetlen a részvényesek szintjén születnek meg. Cégbírósági adataink szerint a kiadó továbbra is 50 százalék mínusz egy részvénnyel a Dániel 54 Kft., 38 százalékban a Happy Land Kft. tulajdonában van, a korábbi cégadatok alapján mindkettő az IBUSZ-csoporthoz köthető, de ezt Fisch nem erősítette meg. A Népszava dolgozóinak egyesülete 12 százalékot tudhat magának. (Az NSZ 1999 tavalyi közgyűlésekor 88 százaléknyi részvénypakett továbbértékesítéséről adtak ki közleményt, a jelek szerint azonban ez meghiúsult - NAPI Gazdaság, 2001. május 23., 7. oldal). A veszteségekről a távozó elnök-vezérigazgató nem közölt pontos adatokat. Nyilvános cégdokumentumok szerint a 2000-es évet a társaság 334 millió forint mérlegfőösszeg mellett 242 millió forint veszteséggel zárta. Fisch szerint a korábbi évekhez hasonlóan tavaly is veszteséges volt az rt.
H. Bíró a lapot 1996 óta jegyezte főszerkesztőként. 1999-ben a Népszavát kiadó NSZ 1999 Lapkiadó Rt. vezérigazgatója, majd az rt. részvényeit megvásárló konzorcium egyik tulajdonosa, a társaság elnöke lett. Tavaly áprilisban - értesülésünk szerint egy szerződés teljesítése kapcsán - meg kellett válnia az ellenőrzése alatt álló többségi részvénycsomagtól a mostani tulajdonosok javára, majd májusban lemondott a részvénytársaság elnöki posztjáról és igazgatósági tagságáról.
Egyes hírek szerint H. Bíró, illetve a kiadó viszonya ezután romlott meg. Fisch kérdésünkre úgy fogalmazott, „ha feltesszük, hogy voltak közöttünk feszültségek, az nem miattam volt”. Lemondása indokaként is azt jelölte meg - a hirdetési piac pangása és a kiadó veszteségei mellett -, hogy újra szabad utat engedjen a főszerkesztő törekvéseinek.
H. Bíró - akit tegnap nem tudtunk elérni - közleményében rendkívüli felmondását és munkaszerződésének, megbízási jogviszonyának megszüntetését a kiadó szerződésszegésével, illetve a múlt heti közgyűlés döntéseivel indokolta. Értesülésünk szerint a közgyűlésen - már Fisch lépése után - a többségi tulajdonosok megvonták a Népszava dolgozóit képviselő kisebbségi tulajdonostól a főszerkesztő kijelölési jogát, ám H. Bírót kinevezték az igazgatóság tagjának - illetve a jövőben az elnöki posztot is átvehette volna Fischtől -, amivel olyan jogosultságok jártak, ami ezt a jogot - más formában - visszahelyezte volna a szerkesztőség kezébe.
Fisch leszögezte, ha a tulajdonosok szükségesnek látják, továbbra is marad a lapnál, mert fontosnak tartja a 130 éves orgánum fennmaradását.
Marnitz István-Hőnyi Gyula

Marnitz István
Marnitz István
Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet