BUX 138964.97 0,97 %
OTP 44580 1,36 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egyesületbe tömörültek a dohány-kiskereskedők

A dohánygyártók értékesítési stratégiája ellen kíván fellépni a tegnap harminc taggal megalakult Magyar Dohányboltosok Egyesülete. A szervezet szerint a gyártók annyira alacsony árrést hagynak a trafikoknak, hogy már nem éri meg cigarettát árusítani.

2002. február 17. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Tegnap mintegy harminc taggal, köztük kis- és nagykereskedőkkel, megalakult a Magyar Dohányboltosok Egyesülete, amely egységesen kíván fellépni a dohánygyártók jelenlegi értékesítési stratégiájával szemben. A vasárnapi alakuló ülésen a kereskedők leginkább azt kifogásolták, hogy a dohánygyártók egyre kisebb árrést hagynak nekik, így a cigarettaértékesítés mind kevesebb haszonnal jár. Egy kiskereskedő számítása szerint az átlagosan 50-60 négyzetméter alapterületű trafikok naponta nagyjából 60 ezer forint árbevételt érhetnek el. Ha tíz százalékos árréssel számol, úgy egy hónapban 130 ezer forint hasznot érhet el a cigaretta termékeken, amelyből az adók és illetékek mellett a rezsit is fizetni kell. A kiskereskedők szerint így már nem éri meg dohánytermékekkel foglalkozni.

Szabados Katalin, az egyesület elnöke lapunknak elmondta, hogy a szervezet jelenleg két elnökkel működik, s a jövőben olyan vezetőt szeretnének, aki nem dohánykereskedéssel foglakozik. Az egyesület létrehozását az váltotta ki, hogy a Philip Morris Magyarország Kft. döntésének értelmében február elsejétől összesen hét (a fővárosban három, vidéken pedig négy) nagykereskedőnek értékesíti termékeit, 8,2 százalékos árrés mellett - tette hozzá Szabados. A dohányboltosok úgy vélik, nemcsak az alacsony árrés jelent gondot, hanem az is, hogy az új nagykereskedők képtelenek ellátni trafikjaikat. A kiszolgálás minőségének romlása következtében előfordult, hogy nem jutottak elegendő áruhoz. A Philip Morris döntésével egyébként az egyesület alakuló ülésén megjelent nagykereskedők sem értettek egyet.
Molnár Gábor kiskereskedő, az egyesület másik elnöke a vasárnapi alakuló ülésen hangsúlyozta: azért fontos szervezetbe tömörülni, mert így talán esélyük van arra, hogy a gyárak tárgyaljanak velük. Számításaik szerint ugyanis a trafikok a dohányértékesítési piacon a forgalom 35 százalékát adják. Csetényi Csaba dohány-nagykereskedő, a Cigar Tower üzletlánc egyik tulajdonosa elmondta, hogy a nagykereskedőknek is fontos az egyesület, hiszen a trafikok megszűnésével a nagykereskedők is lehúzhatnák a rolót. Csetényi szerint a szervezet képes lesz leülni tárgyalni a gyártókkal, de csak abban az esetben, ha a trafikok lemondanak egyéni döntési jogukról, s azt az egyesületnek ajánlják fel. Szerinte, ha az egyesület tagjainak sikerül üzletláncként működni, úgy esélyük lehet közvetlenül a gyáraktól termékhez jutni.
Hőnyi Gyula

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet