BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Bíróság előtt az Északtej Rt. volt vezetője

Nagy vagyoni kárt okozó hűtlen kezelés, csődbűntett és jogosulatlan gazdasági előny megszerzésének vádjával állt a miskolci városi bíróság elé az Északtej Rt. volt vezérigazgatója, Dobos Ferenc és három társa. Dobos a vádakat „értetlenül” fogadta, a tárgyalás várhatóan két hónapig tart.

2002. február 6. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Csődbűntettel, hűtlen kezeléssel és jogosulatlan előny megszerzésével gyanúsítja az ügyészség a miskolci székhelyű Északtej Rt. volt vezérigazgatóját és három társát. A vádirat szerint a társaság vezetői olyan gazdasági tranzakciókat hajtottak végre, amellyel a vállalatot 203 millió forint vagyoni hátrány érte. A cégiratok szerint Dobos, illetve az általa erre a célra alapított és azóta már kiürített Northmilk Kft. 1995 végén jutott az akkor 629 millió forint jegyzett tőkéjű Északtej 90 százaléknyi tulajdonához, 150 százalékos árfolyamon. Az ÁPV Rt. dokumentumai szerint a vevő a vételár 30 százalékát készpénzzel, 60 százalékát kárpótlási jeggyel teljesítette, a fennmaradó hányad E-hitel volt. A Northmilk az Északtejtől kapott kölcsönt a tejipari társaság privatizálására és a hitelt az Északtej törlesztette - saját magának.
A cég az utóbbi években az agrártárcától különböző jogcímeken több száz millió forint támogatást kapott (Dobos egykor a Kisgazdapárt borsodi elnöke volt). A vádpontok között is szerepel egy olyan pályázat, amelyet az Északtej Rt. a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumhoz nyújtott be. Ennek keretében olyan tejipari berendezés beszerzésére kértek és kaptak 29 millió forint állami támogatást, amely akkor már a vállalat tulajdonában volt. Dobos Ferencet vádolja az ügyészség azzal is, hogy egy másik - ugyancsak FVM-es - pályázaton almaültetvény telepítésére elnyert pályázati pénzt saját céljaira használta fel.
A különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezeléssel, jogosulatlan gazdasági előny szerzésével, illetve jelentős kárt okozó csalással és csődbűntettel vádolt Dobos a meghallgatásakor „értetlenül” fogadta a vádakat. Elmondása szerint a felsorolt gazdasági tranzakciók törvényesen zajlottak. A rendőrség egyébként ügyészségi felügyelet mellett hosszú hónapokig folytatott nyomozást az Északtej privatizációjával kapcsolatban. Csaknem egy évvel ezelőtt, tavaly márciusban hűtlen kezelés gyanújával vették őrizetbe a cég vezetőit, akik közül egyedül Dobost tartották mind ez ideig előzetes letartóztatásban. A tárgyalás várhatóan két hónapig tart, ítéletet tehát a választások idején hirdetnek.
I. S.

Illésy Sándor
Illésy Sándor

Ez is érdekelhet