A bezárástól mentheti meg az AES berentei erőművét az, hogy a jelenlegi széntüzelésről fatüzelésre állítanának át két kazánt. Az erőmű ugyanis nem nyert a Magyar Villamos Művek Rt. hosszú távú áramvásárlási tenderén, jelenlegi műszaki állapotában pedig két éven belül be kellene zárni. Emellett az erőmű piacokat is vesztett, illetve további piacvesztés előtt áll. Korábban innen látták el ipari gőzzel a közeli BorsodChem Rt.-t, a vegyigyár azonban önálló ipari erőművet épített a Mollal és az Émásszal közösen. Kazincbarcika pedig - bár jelenleg is innen kapja távfűtéses lakásaihoz a hőt és a melegvizet - szintén jelezte: saját kombinált ciklusú, földgáztüzelésű erőművet épít még ebben az évben.
Az erre kiírt pályázatot a német RWE-EnBW többségi tulajdonában lévő Émász Rt. és az Elmű Rt. közös cége, a Sinergy Kft. nyerte meg. Mindez azzal is járt, hogy az erőművet működtető Borsodi Energetikai Kft.-hez tartozó Lyukóbánya ez év elején háromszáz bányászt elbocsátott.
Vélhetően menteni, amit még lehet alapon döntött úgy az AES, hogy a szenes kazánokat a környezetbarát faapríték-tüzelésre állítja majd át. A fejlesztés költsége 4-5 millió dollár. A faerőmű üzemeltetéséhez szükséges évi 280 ezer tonna tüzelőanyagot a régió két erdőgazdasága, az Északerdő Rt. és az Egererdő Rt. szolgáltatja, amelyek a konzorcium tagjai is egyben.
I. S.
