Mára a mobiltelefonok lekörözték a vezetékest. A hangtovábbítás egyre inkább vezeték nélkülivé válik, a mobiltelefon olyan személyes tárgy lett, mint például a karóra, s hiányérzetet kelt, ha használója otthon hagyja - véli Király István, a Pannon GSM marketingigazgatója. A Hírközlési Felügyelet (HíF) adatai szerint a mobiltelefonos beszélgetések hossza rendkívül változó, ám összességében minden hónapban egyre többet beszélnek az előfizetők a készülékükön. Főként ez az oka annak, hogy ma már több bekapcsolt mobiltelefon-vonal él, mint vezetékes. A mobiltelefonok napi használati cikké válása eredményezte, hogy a mobilvonalak száma idén év közepén utolérte, majd lehagyta a vezetékes vonalakét. A piac távolról sem telített, jelenleg mintegy 50 százalékos a mobilpenetráció. Az eddig meg nem célzott korosztályok piacra lépésével a mobiltelefonok számának további dinamikus növekedése várható, még legalább egy-másfél évig. Ezzel párhuzamosan az elmúlt egy évben a vezetékes telefonok előfizetőinek száma némileg csökkent, a 100 főre jutó bekapcsolt vonalak száma 36-37-re mérséklődött - derül ki a HíF adataiból.
A vezetékes szektorban az ISDN-vonalak számának gyarapodása mutat jelentősebb dinamizmust. Míg a múlt év elején az ISDN-penetráció alatta maradt a 10 százaléknak, az év végére elérte a 13 százalékot. A vezetékes vonalakat az utóbbi időben inkább üzleti kommunikációra használják.
H. Gy.
