BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Elbocsátások az AES-nél

Az elmúlt napokban megkezdődtek, illetve folytatódtak a tavaly év végén bejelentett bányászelbocsátások a Miskolchoz tartozó, az egyesült államokbeli AES konszern tulajdonában lévő lyukói bányaüzemből (NAPI Gazdaság, 2001. november 23., 1. oldal). A cég az itt dolgozó 1070 ember csaknem harmadától válik meg, elsősorban azért, mert az AES hamarosan bezárja magyarországi szenes erőműveit.

2002. január 13. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A szén iránti erőművi kereslet csökkenésével és a berentei, valamint a tiszapalkonyai széntüzelésű erőmű hamarosan várható bezárásával indokolja az AES, hogy a tulajdonában lévő lyukóbányai akna dolgozói közül háromszáznak a napokban megszünteti a munkaviszonyát. Egy évvel ezelőtt itt 1150-en dolgoztak, tavaly év végén még 1070-en voltak, január 25-étől pedig már csak 770-en lesznek A bánya a kilencvenes években történő privatizálásakor (az AES a Tisza II., a berentei és a tiszapalkonyai erőművel együtt vásárolta meg a lyukói aknát) még csaknem két és félezer embert foglalkoztatott.
Az első jelentős létszámleépítést évekkel ezelőtt hajtotta végre az AES, akkor több mint ezer bányász távozott megemelt végkielégítéssel, vagy ahogy az amerikai társaság nevezte: újrakezdési csomaggal.

Jelenleg ilyen csomagról nincs szó, az elküldendők - akik között adminisztrátorok és vájárok egyaránt találhatók - az érvényes jogszabályok és a kollektív szerződés szerinti végkielégítést kapják meg. Ennek összege 250 ezer forinttól 2,5 millió forintig terjed.
A mostani leépítés hátterében egyértelműen az áll, hogy az AES hamarosan széntüzelésű hőerőműveinek leállítására kényszerül, mivel azok környezetvédelmi engedélye lejár, a Magyar Villamos Művek (MVM) Rt. pedig nem kötött e két erőművel hosszú távú áramvásárlási szerződést. Ugyanakkor a cég jelentős piacvesztés előtt is áll. A budapesti székhelyű Sinergy Energiaszolgáltató, Beruházó és Tanácsadó Kft. ugyanis két olyan város hőerőmű-építési tenderét is megnyerte - Tiszapalkonyán és Berentén -, amelyeket jelenleg az AES hőerőművei látnak el melegvízzel és távhővel.
Miután Kazincbarcika és Tiszaújváros önkormányzata is saját hőerőmű építése mellett döntött az elmúlt év második felében, vélhetően még a tervezettnél is hamarabb be kell zárni az AES erőműveit. Ez pedig azt is jelentheti, hogy a lyukói bánya jövőre végleg befejezi a termelést, és ezzel a borsodi szénmedence utolsó mélyművelésű, nagy kapacitású aknájára is lakat kerül. Az idén innen 720 ezer tonna szenet terveznek kitermelni.
I. S.

Illésy Sándor
Illésy Sándor

Ez is érdekelhet