BUX 138983.52 0,99 %
OTP 44650 1,52 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A bankok jutalékért váltják euróra a megszűnő valutákat

A magyarországi bankok az euróövezet tizenkét országának megszűnő valutáit az EMU-ban meghatározott árfolyamokon váltják euróra, de már most is csak jutalék ellenében. Ez azonban részben elkerülhető, ha az ügyfelek nem akarják azonnal kézbe venni az új fizetőeszközt, hanem várnak legalább egy napot, és a pénzt a számlájukról veszik fel. A bankok több szigorú átváltási szabályt vezettek be az átállás idejére, így korlátozzák az euró azonnal kifizethető minimális és maximális mennyiségét.

2002. január 2. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Tegnaptól az európai Gazdasági és Monetáris Unióhoz tartozó, pénznemét lecserélő tizenkét állam valutájáért az eurót a központilag meghirdetett árfolyamokon kaphatják meg a bankok ügyfelei Magyarországon is. A készpénzváltásnál azonban a hitelintézetek már átváltási jutalékot számítanak fel, így például a Budapest Bank 3, a Postabank 4 százalékot, s ez utóbbi 2 százalékot kér a tagvaluták devizaszámlára történő befizetése esetén.

A Postabankban felszámított jutalék azonban minimum 3 dollár, tehát ott kis összegeket nem éri meg átváltani. A Kereskedelmi és Hitelbank készpénz készpénzre váltásánál 5, készpénz számlára helyezésénél 4 százalékos jutalékot számít fel. Az OTP Bankban a megszűnőben levő fizetőeszközök vagy a forint eurószámlára helyezését 2 százalékos költség terheli. Az Erste Bankban február 15-éig az állandó átváltási kulcson, 10 százalékos jutalék ellenében lehet a tagvalutákat euróra cserélni, azt követően ez már csak 20 százalékos jutalékkal lehetséges, tekintettel arra, hogy az EMU tucatnyi tagjának pénze ettől kezdve forgalomból kivont valutának minősül.
Ettől az időponttól egyébként nem érvényes a most még fixen rögzített átváltási árfolyam sem. A még mindig megmaradó tizenkét tagvaluta mindenkori kurzusát a forint-euró árfolyam és az átváltási kulcsok segítségével számítják február 16-ától. Az ilyen pénzekre a bankok jellemzően 20 százalékos jutalékot számítanak fel. A tagországok érméi közül a legtöbb bank csak a schillinget és a német márkát váltja, míg az Erste Bank az ír font kivételével minden érmét befogad, a többi pénzintézethez hasonlóan magas, 25 százalékos jutalékkulccsal (NAPI Gazdaság, 2001. december 3., 25. oldal). Akik devizaszámlára fizetnek be, azok számára 5000 euróig jutalékmentes, felette 4 ezrelék költséggel jár a tranzakció, vagyis jóval olcsóbb, mint a készpénzfelvétel. Sok banknál olcsóbb a tagvalutát számlára helyezni, majd másnap számláról felvenni az eurót. A korlátozott eurókészletek miatt a hitelintézetek a nagyobb összegek felvételénél megszokott módon kikötik, hogy egy vagy három nappal az igény bejelentése után teljesítenek. Ez az Erste esetében február 15-éig 1000, illetve 5000 euró felett, utána 2000 és 25 ezer euró felett érvényes. Akinek van vállalkozása is, annak érdemesebb lehet céges formában kezelni az eurót, hiszen a lakossági kondíciókhoz képest sokszor - különösen nagyobb tételek esetén - olcsóbb a vállalati díjszabás.
A hitelintézetek természetesen más deviza és forint ellenében is váltják az új valutát. A bankok euróeladási árfolyamai 250-255 forint körüliek, míg az euródeviza-eladás ennél átlagosan 5-10 forinttal alacsonyabb. A bankok az új valuta lekötésénél a legkülönbözőbb, ám csak kismértékben eltérő kamatot kínálnak. Ez jellemzően 2 százalék körüli, vagyis nem változott az eddigiekhez képest. Az egyik legalacsonyabb kamatot a Budapest Bank, az egyik legmagasabbat pedig az ÁÉB Bank Rt. kínálja. Egyéves lekötésnél a két bank közötti különbség 56 bázispont. Érdekesség, hogy a hitelintézetek a futamidő szerint különbözőképp határozzák meg a kamatokat, például a Postabank a hosszabb távú lekötést magasabb kamattal jutalmazza, az Inter-Európa Bank pedig éppen ellenkezőleg, itt a kamatok lejárati szerkezete inverz, azaz csökkenő görbét ad.
Vigh György Zsolt

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet