BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A hideg a bevásárlóközpontoknak kedvezett

A kereskedelmi szövetség információi szerint a vártnak megfelelően alakult a decemberi kereskedelmi forgalom. A naptár alakulása és a hideg azonban némileg változtatott a bevásárlási szokásokon, ezért a kereskedelem kisebb szereplői vegyesen zárták a karácsonyi roham utolsó hetét. Volt, ahol nem érződött a hipermarketek keresletelszívó hatása, volt, ahol ez visszaesést okozott a forgalomban.

2001. december 27. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az ünnepek előtti szombati munkanap, illetve a szokatlan hideg felborította az ünnepi bevásárlási szokásokat - mondta Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. Szerinte emiatt fordulhatott elő, hogy a kisebb, illetve nem a bevásárlóközpontokban működő piaci szereplők a vártnál rosszabb aranyvasárnapi forgalmat bonyolítottak le. Idén a hideg miatt kevesebben sétáltak az utcán ajándékokat keresgélve, inkább egyenesen a fűtött kereskedelmi centrumokba mentek. Így a mallek és a hipermarketek komoly forgalomnövekedésre tettek szert.

Vámos azonban úgy véli, az idén a bevásárlóközpontok és hipermarketek zömében már egymástól csábították el a vevőket. Számításai szerint a decemberi forgalom a vártnak megfelelő volt, s az év egészére vetítve a korábban tervezett 5 százalékos kereskedelmi bővülés tartható lesz.
A hipermarketeket idén is megrohamozták a vevők. Az utolsó hétvégén az áruházak előtt szabad parkolót is alig lehetett találni, s a hírek szerint időnként a bevásárlókocsikért is sorban álltak a fogyasztók. Az Auchan például az éves forgalmi átlagához képest az utolsó héten 25 százalék növekedést ért el. Bár a társaság illetékese pontos számokkal nem szolgált, tájékoztatásából annyi kiderült, hogy a játékokon kívül rekordmennyiségű könyvet sikerült értékesíteni és komoly kereslet mutatkozott a piperecikkek és a parfümök iránt. (A Tesco csak jövő év elején kíván információt adni a karácsonyi rohamról.)
Bartha András, az Aranypók Rt. vezérigazgatója lapunknak elmondta, a cég üzleteiben némi forgalom-visszaesés mutatkozott a múlt évhez képest, amit szerinte a rossz időjárás és a gazdasági recesszió okozott. Emellett úgy véli, jelentős elszívó hatása volt az utóbbi időben épült hipermarketeknek is. Szerinte az ilyen jellegű áruházak mennyisége mostanra érte el a kritikus határt.
Ezt a véleményt osztja a Kátay üzletlánc Alkotás úti boltjának vezetője is, aki szerint náluk főként azok vásároltak, akiknek nem volt kedve a nagy alapterületű boltokban a tömegben pénzt költeni. A vevőkör főként a környéken lakókból került ki. A Kátay Bartók Béla úti üzletének vezetője azonban úgy nyilatkozott, hogy az üzletük semmilyen visszaesést nem tapasztalt, az utolsó hét rendkívül „húzós” volt.
H. Gy.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet