Az ünnepek előtti szombati munkanap, illetve a szokatlan hideg felborította az ünnepi bevásárlási szokásokat - mondta Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. Szerinte emiatt fordulhatott elő, hogy a kisebb, illetve nem a bevásárlóközpontokban működő piaci szereplők a vártnál rosszabb aranyvasárnapi forgalmat bonyolítottak le. Idén a hideg miatt kevesebben sétáltak az utcán ajándékokat keresgélve, inkább egyenesen a fűtött kereskedelmi centrumokba mentek. Így a mallek és a hipermarketek komoly forgalomnövekedésre tettek szert.
Vámos azonban úgy véli, az idén a bevásárlóközpontok és hipermarketek zömében már egymástól csábították el a vevőket. Számításai szerint a decemberi forgalom a vártnak megfelelő volt, s az év egészére vetítve a korábban tervezett 5 százalékos kereskedelmi bővülés tartható lesz.
A hipermarketeket idén is megrohamozták a vevők. Az utolsó hétvégén az áruházak előtt szabad parkolót is alig lehetett találni, s a hírek szerint időnként a bevásárlókocsikért is sorban álltak a fogyasztók. Az Auchan például az éves forgalmi átlagához képest az utolsó héten 25 százalék növekedést ért el. Bár a társaság illetékese pontos számokkal nem szolgált, tájékoztatásából annyi kiderült, hogy a játékokon kívül rekordmennyiségű könyvet sikerült értékesíteni és komoly kereslet mutatkozott a piperecikkek és a parfümök iránt. (A Tesco csak jövő év elején kíván információt adni a karácsonyi rohamról.)
Bartha András, az Aranypók Rt. vezérigazgatója lapunknak elmondta, a cég üzleteiben némi forgalom-visszaesés mutatkozott a múlt évhez képest, amit szerinte a rossz időjárás és a gazdasági recesszió okozott. Emellett úgy véli, jelentős elszívó hatása volt az utóbbi időben épült hipermarketeknek is. Szerinte az ilyen jellegű áruházak mennyisége mostanra érte el a kritikus határt.
Ezt a véleményt osztja a Kátay üzletlánc Alkotás úti boltjának vezetője is, aki szerint náluk főként azok vásároltak, akiknek nem volt kedve a nagy alapterületű boltokban a tömegben pénzt költeni. A vevőkör főként a környéken lakókból került ki. A Kátay Bartók Béla úti üzletének vezetője azonban úgy nyilatkozott, hogy az üzletük semmilyen visszaesést nem tapasztalt, az utolsó hét rendkívül „húzós” volt.
H. Gy.
