BUX 138657.56 0,75 %
OTP 44550 1,3 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Reptéri álmok Csákváron

2001. december 18. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Százhúszmillió dolláros beruházással építenék meg Csákvár mellett az ország második legnagyobb polgári repülőterét, amely közepes utasszállítókat és tehergépeket fogadna. A beruházást a dél-afrikai ABSA Corporate Bank vezetésével egy bankkonzorcium finanszírozza, kivitelezője a Siemens és a Fichtner repülőtér-fejlesztők lennének. Az egykori szovjet katonai repülőtér helyén megvalósuló létesítmény leghamarabb 2005-ben nyithatja meg kapuit. Az építkezés beszállítója lehet két közeli kőbánya is, közülük az egyik a gánti, amely Orbán Győző cégéé.

Kiépülése után elsősorban közepes, 40-70 személyes utasszállítókat és 20 tonna kapacitású tehergépeket fogadna az a Székesfehérvár közeli Csákváron megvalósítandó repülőtér, amelyet százhúszmillió dolláros beruházással az ország második legnagyobb polgári repterévé építenének ki. A fejlesztést a dél-afrikai ABSA Corporate Bank vezetésével egy bankkonzorcium finanszírozná. Az ABSA a hitelt már megszervezte - mondta lapunknak Österreicher Tamás az előmunkálatokat koordináló, március végén bejegyzett Airport Projects Hungária Kft. ügyvezető igazgatója. (Az ausztrál születésű üzletember tíz éve él Magyarországon, azóta is a repülésben érdekelt; az ő tulajdonában van a Sky Huszár műrepülő kötelék is.) Az üzletember delaware-i Miltac Group nevű cége a nemzetközi kapcsolatokat szervezi. A beruházást a Floriana Reptér Holding Rt. koordinálná, amely 95 százalékban Österreicher tulajdonában lesz. A hitelt is ez a cég veszi fel. A kivitelezési munkálatokat a Siemens Airport Systems és a Fichtner Airports végzi. Ezek a cégek az elvégzett munka arányában kapják majd az ABSA-tól a pénzt. A hitelre kezességet vállalt a Dél-afrikai Köztársaság kereskedelmi minisztériuma, mivel a Siemens dél-afrikai és német cégén keresztül érdekelt a csákvári reptérfejlesztésben. A 120 milliós hitelből 111 milliót a beruházásra fordítanak és mintegy 9 millió dollárt tartanak fenn az üzemeltetés elő éveiben felmerülő költségek finanszírozására. Az új létesítmény az egykori szovjet katonai tartalék reptér területén épülne, ahol az Österreicher által kért vizsgálatok szerint nyoma sincs például a tökölihez hasonló környezetszennyezésnek. A terület ma állami tulajdonban van és abban is maradna. Az állam így apportként vinné az egyébként is rekultivációra szoruló területet az FRH Rt.-be, amelynek felügyelőbizottságában képviseltethetné magát - mondja Österreicher. Az épületekre egyébként jelzálogjogot jegyeztet be a bankkonzorcium, ez azonban nem lesz érvényes a földterületre. A cégvezető lapunknak elmondta, hogy a beruházás a tervek szerint tíz év alatt térülne meg, de már a működés hatodik évétől üzemeltetési nyereségre számítanak. Jelentős bevételt hozhat majd az utasok kiszolgálása is. Az első fázis létesítményei - felszállópálya, gurulóutak, irányítótorony, terminál, hangárok, kiszolgáló egységek és az irányítástechnika - az elképzelések szerint 2005-re készülnek el. A reptér kapacitása az első ütemben évente egymillió utas és 50 ezer tonna áru lesz. Hogy ezt mikorra érik majd el, nem tudja Österreicher, ám úgy fogalmazott, hogy ez a vállalkozás rizikói közé tartozik. Szerinte a 2005-ös indulásra letisztul a repülési piac, addigra csak az erősek maradnak életben és újra visszatér az ágazat lendülete. A második ütem attól függően kezdődik majd, hogy mikor válik szükségessé a kapacitásbővítés. Ennek költségeit előzetesen 100 millió dollárra teszi az üzletember. A reptér kapacitását úgy tervezték, hogy a későbbi igényeket is képes legyen kielégíteni. Az építkezés az engedélyek megszerzésétől számítva két évet venne igénybe és 400-600 munkahelyet hozna létre. A reptér elérhető lesz az M1-es és az M7-es autópályákról Zámoly és Csákvár felől, ám ezen utak fejlesztése elengedhetetlen lesz. Később, a teherforgalomtól függően, a Székesfehérvárra vezető vasúti összeköttetés is elképzelhető, ilyen módon is kapcsolódva az ott található logisztikai ipari parkhoz. A beruházás indításához jelenleg csak az környezetvédelmi hatástanulmányra és az építési engedélyre várnak. Mindez egy éven belül elkészülhet.
Vigh György Zsolt

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet