A tegnap alakult Bélkő Kht.-nak ajándékozták Bélapátfalvi Cementgyár (Bécem) Rt. teljes ingatlanvagyonát az rt. tulajdonosai, a svájci Holcim, a Heidelberg Zement és a Schwenk Zementwerke. A kht. ezenfelül 1,45 milliárd forintot is kapott.
Tegnap Szilvásváradon a termelését hónapokkal ezelőtt megszüntetett Bécem és a gazdasági tárca többségi tulajdonában lévő Közép-magyarországi Fejlesztési Rt. Bélkő Területfejlesztési Kht. néven társaságot alapított, 50-50 százalékos részesedéssel, 100 millió forint alaptőkével.
Az alapítást követően a Bécem svájci és német tulajdonosai 1 milliárd 450 milliárd forint készpénzt bocsátottak a kht. rendelkezésére, és odaajándékozták a cementgyár teljes ingatlan vagyonát, az irodákat és az ipari épületeket, az infrastruktúrát - beleértve a teherpályaudvart is. A nem hasznosítható cementgyári berendezéseket a tulajdonosok elbontják, e munkálatok költsége csaknem 1 milliárd forint.
A most megalakult közhasznú társaság a szintén a napokban Bélapátfalván létrejött ipari parkban új iparágakat kíván meghonosítani.
Horváth László, a térség országgyűlési képviselője - aki korábban a Bécem termelésének leállítása miatt a cementipar privatizációjának felülvizsgálatát szorgalmazta - elmondta: olyan megállapodás született, amely a térség számára kedvező, így eláll a további perlekedéstől.
Illésy Sándor
