Kétórás figyelmeztető sztrájkot tartottak tegnap az egykori Diósgyőri Gépgyár (Digép) vállalatcsoporthoz tartozó szerencsi Szivattyú és Környezetvédelmi Gépgyár Kft. dolgozói. A közvetve az MFB, közvetlenül pedig annak cége, a Magyar Befektetési és Vagyonkezelő (MBV) Rt. többségi tulajdonában lévő cég dolgozóinak bérköveteléseit a tulajdonos a közelgő privatizációra és a gyár rossz termelési mutatóira hivatkozva a munkabeszüntetés ellenére továbbra sem teljesíti. Budavári Katalin, az MBV vezérigazgatója lapunknak tegnap, a figyelmeztető sztrájkot követően elmondta: három társaság érdeklődött a gyár iránt, közülük az egyikkel komoly tárgyalásban állnak s várhatóan hamarosan aláírják az adásvételi szerződést. A NAPI Gazdaság értesülései szerint ez egy miskolci társaság, amely összességében 70-80 millió forintot kíván befektetni a szerencsi vállalatba és vállalná az MBV által támasztott feltételeket, így az itt dolgozók további foglalkoztatását is.
Az MBV-vezér elmondta: a dolgozókkal tudatták, hogy az eladás elérhető közelségbe került, a leendő vevő a korábban megtekintett állapotban vásárolná meg a céget, egy, a dolgozóknak adott időközbeni béremelés megváltoztatná a helyzetet. Így az érdekképviseletnek már az új tulajdonossal kell leülnie tárgyalni bérügyben. Az itt dolgozó 83 ember havi nettó átlagos keresete 36-38 ezer forint. Ennek tudatában havi 7 ezer forint alapbéremelést kértek november 1-jétől, karácsonyra pedig egységesen 10 ezer forintos utalványt. Ugyancsak követelték a kollektív szerződés megkötését, valamint munkaruhát és a gyártócsarnok fűtésének megoldását. A követelések szociális részét az MBV elfogadta, novemberre 7, decemberre pedig 5 ezer forint értékben célfeladatot tűzött ki. Budavári szerint a két hónapra járó összeget a munkások megkapják, az utalvány odaítélésére viszont nincs mód. Lapunk értesülése szerint szombaton újabb tárgyalások kezdődnek az MBV és a dolgozók érdekeit képviselő vasasszakszervezet között. Az biztosnak tűnik, hogy egy esetleges teljes sztrájk idején a szakszervezet a szolidaritási alapból fedezi a munkások bérét.
I. S.
