A miskolci önkormányzat idén nem először próbál dönteni arról, hogy mely céget bízza meg a város távhőellátó rendszereinek kapcsolt hő- és villamosenergia-termelő egységekkel való bővítésével, illetve üzemeltetésével. A közgyűlés először az év elején tűzte napirendre a tulajdonában álló Miskolci Hőszolgáltató (Mihő) Kft. által korábban kiírt pályázat elbírálását (NAPI Gazdaság, 2001. február 2., 7. oldal), ám formai okokra hivatkozva végül nem tárgyaltak a témáról a képviselők. Akkor egyébként négy értékelhető ajánlat közül kellett volna döntenie a közgyűlésnek. Pályázott a kecskeméti Energo-Holding Kft. vezette konzorcium, az Émász Rt.-Prometheus Rt., a pécsi Pannonenergia Kft., valamint a Honeywell ESCO Mo. Kft. Az előző pályázat bírálóbizottsága a kecskemétiek pályázatát ajánlotta (volna) elfogadásra, ez a társaság összességében 13 milliárd forint értékű beruházást vállalt, míg az Émász-csapat ajánlata 23 milliárd forintról szólt. Miután az a pályázat nem járt sikerrel, újat írt ki az önkormányzat, ennek az eredményéről határoz várhatóan mai ülésén a közgyűlés.
Értesüléseink szerint a mostani, a korábbihoz képest műszaki tartalmában nem sokat változott beruházásra öten adtak be pályázatot, a Mol-kézben lévő Kunpetrol Kft. és az Energo-Holding Kft. konzorciuma, a Multicon Kft. (e cég az Elmib Rt.-vel kötött konzorciumi megállapodást), az MVM Rt., a Sinergy Kft., valamint a Démász Rt.-Elmű Rt. csapata. Az előzetes bírálói team a Multicont kizárta a pályázatból, mivel anyaga nem tartalmazta a hőszolgáltatási szerződés tervezetét.
A képviselők így ma négy ajánlat közül választhatnak. Ezek közül a pályázatok értékelésével megbízott Duna Fejlesztési Kft. az MVM-ét tartotta a legjobbnak, a második helyre a Sinergyt rangsorolta, amely Kazincbarcikán és Tiszaújvárosban most épít városi erőművet.
Az MVM az elképzelések szerint két lépcsőben hajtaná végre a szükséges beruházást. Először gázmotoros megoldást alkalmazna, s csak ezután építené meg a 100 megawatt elektromos teljesítményű, kombinált ciklusú erőművet a borsodi megyeszékhelyen, nem egészen 5 milliárd forintért. A társaság a beruházás költségét, az üzemeltetés forgóeszköz-szükségletét, az esetleges veszteséges évek finanszírozását is vállalja. Hosszú távú megállapodás esetén az energetikai társaság a harmadik évben már nyereségessé tudná tenni az üzemeltetést. A szolgáltatás a beruházást követően számítások szerint nem drágulna. Az MVM a tervek elkészítésében részt vevő ERBE Energetika Mérnökiroda Kft. későbbi közreműködésére is számít, kivitelezőt azonban még nem választott. Az tény, hogy a pályázatot kiíró Mihő, illetve az önkormányzat anyagilag nem tud beszállni a projekt megvalósításába, ám a távhőszolgáltató cég részesedése 25 plusz 1 százalék lesz a projekt megvalósítására létrehozandó társaságban. Az erőmű ugyanis a Mihő jelenlegi telephelyén épülne fel, a cég a telket, az infrastruktúrát ajánlja fel apportként.
Illésy Sándor
