Valamivel több mint 2,7 milliárd forinttal csökkentette törzstőkéjét a Tchibo Budapest Kft. A jelentős tőkeleszállításra azt követően került sor, hogy a társaság nemrég beemelte a tőketartalékát a jegyzett tőkéjébe. Müller Horst Falkoné, a cég ügyvezető igazgatója lapunknak elmondta, hogy a tranzakcióval a cég tulajdonosa, a Tchibo Coffee Nederland BV kivonta azt a tőkét, amellyel eddig fedezte a társaság akvizícióit (például az Eduscho márka megvásárlását) és a piacépítéshez szükséges beruházásokat. A tőkeleszállításra nem pénzügyi gondok miatt került sor, egyszerűen túltőkésített volt a társaság és nem volt szüksége a 4,98 milliárd forintos törzstőkére.
A magyar Tchibo az idén a tavalyi 12 milliárd forint után 12,5 milliárd forint forgalmat remél. A csekély növekedésben szerepet játszik, hogy a magyar piac stagnál, a fogyasztás a felmérések alapján mindössze 1-2 százalékkal nőtt. Hogy egyáltalán volt forgalomnövekedés, az annak is köszönhető, hogy a kávé világpiaci ára a 10-15 százalékos túltermelés miatt az 1997-es szinten áll. A kávé fogyasztói ára így az utóbbi néhány évben jóval a pénzromlás mértéke alatt emelkedett, ezért a fogyasztók hajlandóak voltak többet áldozni rá.
A Tchibo a konkurenciához igazodva szintén tervezi új értékesítési formák bevezetését. A Nestlé, illetve a Sara Lee már korábban elkezdte kávébárok nyitását, a Tchibo is vizsgálja ennek lehetőségét.
Hőnyi Gyula
