BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Négyszáz bányászt bocsát el az AES

A NAPI Gazdaság értesülése szerint mintegy 400 bányászt bocsát el az amerikai AES konszern a tulajdonában lévő lyukói bányaüzemből. A cég a leépítésről már értesítette a megyei munkaügyi központot. Az AES néhány évvel ezelőtt végrehajtott egy, a mostaninál jelentősebb leépítést, akkor több mint ezer bányász távozott megemelt végkielégítéssel, amelyet a konszern újrakezdési csomagnak nevezett.

2001. november 22. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az AES egyelőre nem kívánta kommentálni lapunk azon információját, miszerint újabb 400 bányászt bocsát el a lyukói bányaüzemből. Ugyanakkor tény, hogy a cég jelentős piacvesztés előtt áll. A budapesti székhelyű Sinergy Energiaszolgáltató Kft. ugyanis két városi hőerőmű - a tiszapalkonyai, illetve a berentei - építésére kiírt tendert is megnyert, amelyek olyan területet látnak majd el meleg vízzel és távhővel, ahol jelenleg az AES az ellátó.
A közelmúltban Tiszaújváros és Kazincbarcika önkormányzata önálló erőmű megépítéséről döntött. A tiszaújvárosi projektre pályázott az amerikai cég is, Kazincbarcikán viszont nem indult. Az AES itt sokáig abban bízott, hogy a képviselő-testület eláll tervétől, illetve elhalasztja az erőműépítést. Ennek érdekében óriási engedményeket is tett volna a cég, amelynek a Kazincbarcika határában, Berentén lévő Borsod Hőerőműve (BH) látja el jelenleg a várost távhővel és meleg vízzel.
A BH jelenlegi műszaki állapotában még három évig, 2004-ig működhet (az AES berentei társasága nem nyert az MVM kapacitástenderén, így a BH-t be kell majd zárnia), ezért érdeke, hogy legalább 2003-ig lekötött termelése legyen. Ennek tudatában ajánlotta fel az önkormányzatnak, hogy ha az 2003-ig szerződést köt a BH-val, akkor nem emeli a távfűtésre szolgáló hőenergia átadási árát. A kedvezmények összesen évi 41 millió forint megtakarítást jelentettek volna a városnak. Kazincbarcika azonban a biztonságos távhőellátást hosszú távon saját erőművel képzelte el, ezért elutasította az AES ajánlatát. Vélhetően ez játszik közre a bányászok elbocsátásában, a BH ugyanis a lyukói bánya szenével üzemel. A bánya szénkincse még legalább egy évtizedre elegendő lenne, ám az aknát várhatóan 2003-ban végleg bezárják.
Illésy Sándor

Illésy Sándor
Illésy Sándor

Ez is érdekelhet