Tegnap mintegy 50 százalékkal emelkedtek a legfejlettebb, általánosan használt számítógépes memóriák, az SDRAM-ok árai - erősítették meg információnkat több számítástechnikai nagykereskedésnél. Ennek okát egy magát megnevezni nem kívánó kereskedő abban jelölte meg, hogy a memóriák árai eddig mesterségesen alacsonyak voltak: az amerikai repülőgép-szerencsétlenség okozta piaci bizonytalanság lehetett szerinte az a lélektani határ, ami miatt a már régóta várt áremelkedés végül is bekövetkezett. Bár ez a nemzetközi piacokra volt jellemző, tegnap már a magyar kereskedőknek is szembesülniük kellett az árnövekedéssel, amely azonban itthon magasabbnak bizonyult. Ezenkívül lehetséges okként említette meg a karácsony közeledtét is; ilyenkor rendszeresen tapasztalható egy-egy számítástechnikai termék esetében mesterséges árfelhajtás. (Az SDRAM-piacot főként a Samsung, a Hyundai és a Micron termékei uralják.) Azt a pletykát azonban cáfolták, hogy a magyar nagykereskedők egymással is kötöttek volna ilyen kartellt.
M. I.
