Nem érkezett ajánlat a FÉGARMY eladásra felkínált 1,02 milliárd forint névértékű, 100 százalékos üzletrészére a tegnapi beadási határidőig - tudatta a NAPI Gazdasággal az ÁPV Rt. A privatizációs szervezet igazgatósága néhány héten belül dönt a cég jövőjéről. Szakértők szerint a céget már korábban is árküszöb nélkül kellett volna meghirdetni, hogy az esetleges érdeklődő szakmai befektető minél nagyobb összeget invesztálhasson a FÉGARMY-ba. Ez több száz millió forint lehetne, s a céget az új tulajdonos bekapcsolhatná a globalizálódó fegyvergyártás vérkeringésébe. A fegyvergyártó kapacitás megtartását a kormány hadiiparra kidolgozott stratégiai programja is előírja. A FÉGARMY és jövőbeni tulajdonosa azonban egyelőre nem számíthat a hazai piacra, mivel a hadsereg kézilőfegyver-beszerzése még program szintjén sincs tervbe véve. Ez 2010 előtt nem is várható, hiszen a raktárak még mindig dugig vannak a néphadsereg idejéből való, 150 ezer fős béke- és 600 ezres mozgósítási állományra méretezett gépkarabély-készlettel. A maroklőfegyverek beszerzése pedig nem akkora üzlet, amely talpra állíthatná a FÉGARMY-t. Szakértők szerint a cégnél egy átfogó - a piacokat, a gazdálkodást és a technikai hátteret érintő - reorganizációra lenne szükség. Megfigyelők úgy vélik, fontos a FÉGARMY-nál alkalmazott mintegy 400 dolgozó és az általuk képviselt szellemi tőke is. A FÉGARMY mellett ÁPV Rt.-tulajdonban lévő hadiipari cég a végelszámolás alatt lévő MM Speciális Rt. Itt ugyancsak várható a privatizáció (NAPI Gazdaság, 2001. október 19., 7. oldal), míg a Honvédelmi Minisztérium kezében lévő társaságok eladása addig reménytelen, amíg a többségi állami tulajdon előírás.
Vigh György Zsolt
