Bár hétfőn a Népszabadság szerkesztősége mint kisebbségi tulajdonos nem fogadta el a svájci Ringier AG ajánlatát, a kiadó így is megveszi a Népszabadság Rt. 49,9 százalékos részvénypakettjét az eddigi többségi tulajdonos, Bertelsmann-érdekeltségű Gruner und Jahr AG-tól. A tranzakció lényege, hogy ezért a részvénycsomagért a Ringier szlovák és cseh érdekeltségeinek üzletrészét adja át a Gruner und Jahrnak - jelentette be tegnapi tájékoztatóján Michael Ringier, illetve Achim Twardy, a Gruner und Jahr igazgatósági tagja. A Gruner und Jahr vállalta, hogy a tranzakció részeként kisebbségbe vonul a Népszabadság Rt.-ben, tulajdonrésze 17,7 százalékra olvad. Ringier a NAPI Gazdaság kérdésére elmondta: a cég nem zárkózik el attól, hogy többségbe kerüljön a Népszabadság Rt.-ben, sőt, a jövőben törekedni is fog erre, de jelenleg erről nem tárgyal a kisebbségi tulajdonosokkal.
Ringier hangsúlyozta, hogy a tranzakció nem érinti a Magyar Hírlapban történő fejlesztéseket, továbbra is a lap felfuttatására törekszik. A Népszabadság kisebbségi tulajdonosai, így a szerkesztőség szintén megtarthatják jogaikat.
A sajtótájékoztatón egyik fél sem tagadta, hogy a tranzakciót a magyar médiatörvény adta kényszer szülte, ám a Ringier-t szemmel láthatólag meglepte a Népszabadság kisebbségi tulajdonosának meghátrálása. (A svájci kiadó korábban arra kérte a szerkesztőséget, hogy mondjon le a többségi tulajdonra vonatkozó elővásárlási jogáról, amit az hétfőn még visszautasított - NAPI Gazdaság, 2001. november 13., 5. oldal.)
Twardy lapunknak elmondta: Szlovákiában, illetve Csehországban a két kiadó közös vállalatot hoz létre. Szlovákiában a Gruner und Jahr 51 százalékos tulajdont szerez az új cégben, Csehországban pedig 25 százalékban részesedik majd. Ezt a két tulajdonrészt kapja a német kiadó a svájcitól a Népszabadság-részvényekért cserébe. A sajtótájékoztatón elhangzott az is, hogy a Ringier a részvénycserés megoldást az ORTT-vel is egyeztette, ezért nem várható, hogy a médiatestület ezt a későbbiekben megtámadja.
H. Gy.
