BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Új szolgáltatásokat is kínál majd az integrált postai hálózat

A jövőben a postákon számlaegyenleg-lekérdezésre és készpénzbefizetésre is lehetőség lesz, az integrált postahálózat keretében megvalósuló fejlesztésre azonban még várni kell. Addig is a POS-terminálokon a nyitvatartási időben vehetnek fel pénzt a bankkártya-tulajdonosok, 34 postánál pedig a Postabank által telepített ATM-et is igénybe vehetik. A POS-es és az ATM-es tranzakciók díját egyaránt a bankok határozzák meg, így a költségekben jelentős eltérések mutatkoznak.

2001. november 7. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A postákon idővel számlaegyenleg-lekérdezésre, később pedig pénzbefizetésre is használhatók lesznek a bankkártyák – tudta meg a NAPI Gazdaság. E szolgáltatások bevezetésének időpontját még nem határozták meg – mondta el Varga Dezső, a Magyar Posta Rt. értékesítési igazgatója –, ám a versenyképesség megőrzése érdekében mindenképp a Posta fejlesztési tervei között szerepelnek. A befizetéseket összetett fejlesztés – az integrált postai hálózat kialakítása – keretében teszik majd lehetővé, amely révén a befizetések online hálózaton, valós időben jelennek majd meg. A bankkártya-tulajdonosok jelenleg mind a 3200 postán használhatják nemzetközi logós és néhány magyar bank által kibocsátott kártyájukat pénzfelvételre. A 4300 POS-terminálon a postai alkalmazottak segítségével, személyi igazolvány bemutatása mellett vehető fel pénz. Ez az ügyfelek biztonságát szolgálja – hangsúlyozta Varga – és a tranzakció során a postai alkalmazottak kötelesek szolgálati titokként kezelni a birtokukba jutó információkat. Varga szerint a postások egyébként is több bizalmas információhoz jutnak, például a betétszámla-kezelés vagy értékpapír-adásvétel során.
A POS-ügylet során a tranzakciós költségeket mindig az határozza meg, hogy ki melyik bank ügyfele – a Posta nem számít fel külön díjat –, s az ilyen ügylet nem mindig drágább, mint az ATM-es. A bankok különféle tarifákat alkalmaznak, így akad olyan hitelintézet is, amelyiknél havonta egy tranzakció ingyenes, míg mások minden esetben jutalékot szednek; ez előfordulhat akár azonos logóval ellátott bankkártya esetén is. Ahogy a kültéri automatákból is olykor kifogy a pénz, ez lehetséges egy postán is, de Varga kiemelte, hogy a cash-menedzsment mindig felkészül a várható forgalomra, így az ünnepek közeledtével, például karácsonykor is. A tervek között szerepel az ATM-hálózat fejlesztése is: a Postabank eddig országszerte 34 ATM-et telepített posták oldalába. Az igazgató a várható fejlődés ellenére is úgy véli, hogy megmaradnak a POS-terminálokat előnyben részesítő ügyfeleik, mert sokan idegenkednek az ATM-ek használatától.
Maga a Postabank összesen 185 automatával rendelkezik, amelyek ma még csak pénzfelvételre és számlaegyenleg-lekérdezésre használhatók – tudtuk meg a bank illetékesétől. A pénzintézet saját ügyfelei részére ezeknél havonta az első két készpénzfelvétel díjmentes, a további tranzakciók díja 30 forint plusz a felvett összeg két ezreléke (a postai POS-terminálokon keresztüli készpénzfelvétel díja 50 forint plusz két ezrelék). Ha a bank ügyfelei más ATM-et használnak, annak díja esetenként 250 forint, külföldi készpénzfelvételért azonban jóval magasabb díjat – 700 forintot plusz 1,5 százalékot – számítanak fel. A jövőbeni fejlesztésekkel kapcsolatban jelenleg is folynak az egyeztetések.
Vigh György Zsolt

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet