A bankkártya használata igen drága, miután a legtöbb bank nemcsak a havi számlavezetésért számít fel pluszpénzt, hanem az éves kártyadíjak is növelik az ATM-es pénzfelvétel átlagköltségét. Így az évente átlagosan mintegy 2000 forintos számlavezetési költséget tovább terheli a típustól függően 600–3000 forintos kártyadíj (a Budapest Bank nem számít fel ilyet), illetve a pénzkiadó automaták igénybevételével járó tranzakciós költség. Ez utóbbi egy átlagos, nettó 70 ezer forintos fizetés esetén – ha havonta két részletben veszik fel – jellemzően kétszer 50 forint körüli fix, illetve a felvett összeg pár ezrelékére, esetleg 1 százalékára tehető változó költséggel jár. Egyes bankok – így a Postabank – a havi első két tranzakciót ingyen adják. A NAPI Gazdaság számításai szerint átlagos felhasználó esetén az éves összköltség 2600–7900 forint közé tehető, tehát az egy tranzakcióra eső költség 108–329 forint között szóródik, banktól és kártyatípustól függően. Akik az ATM helyett a bankfiókokban veszik fel fizetésüket, vagy több tranzakciót bonyolítanak le, azoknak többnyire magasabb összköltséggel kell számolniuk. Ám a kártya vitathatatlan előnye – a nagyobb biztonság mellett –, hogy a számlán lévő pénz a banki nyitvatartáson túl is hozzáférhető. A bankok ügyfelei a konkurens pénzintézetek automatáit is használhatják készpénzfelvételre, de ez mindig jelentős többletkiadással jár. Az Euronet Banktechnikai Kft. (Euronet) ATM-jeit viszont több, kisebb és közepes méretű hálózattal rendelkező bank – például a mintegy 30 ATM-mel rendelkező Magyar Külkereskedelmi Bank vagy a háromszor ekkora hálózatú Budapest Bank – ügyfelei a bankok saját berendezéseihez hasonló díjért használhatják, míg más bankok ügyfelei valamivel drágábban, mint a saját hálózatot. Általánosságban elmondható, hogy az idegen bankok gépein való pénzfelvétel mindennél jóval drágább. Az Euronet a bankok által felszámított díjon túl nem terheli további díjjal a készpénzfelvételt.
A magas költségek ellenére sokan használják az ATM-eket, a nagy hálózatot fenntartó pénzintézetek szerint ma már a munkavállalók nagy része kártyaszámlára vagy folyószámlára kapja a fizetését, utóbbihoz is többnyire bankkártya igényelhető. A kártyára történő fizetés a bankok alkalmazottai számára régóta bevett gyakorlat, a közszférában viszonylag új. Mezei Imre, az Államháztartási Hivatal Területi Informatikai Igazgatóságának vezetője elmondta, hogy a közszférában dolgozó 800 ezer alkalmazott mintegy 90 százaléka kapja a fizetését bankkártyára, ezeknek számlafenntartási kiadásaik kompenzálására évente 2000 forintos költségtérítés jár munkáltatójuktól. A költségeket a Kereskedelmi és Hitelbank szerint több vállalkozás is átvállalja alkalmazottaitól.
Az év közepén az MNB adatai szerint mintegy 4,6 millió kártya volt forgalomban (1999-ben 3,8, 1998-ban 2,9 millió), ebből 4,24 millió volt a betéti kártya, melyeket összesen 2466 pénzkiadó automatánál és 7961 banki, illetve postai POS terminálnál lehet készpénzfelvételre használni.
Vigh György Zsolt
