Napirenden van a magyarországi eladásokban is érdekelt cseh Tatra a.s. privatizációja - tájékoztatta lapunkat Jirí Benes, a Tatra értékesítési igazgatója. A cég 92 százalékos részvénycsomagjára többfordulós pályázatot írtak ki; az már a kezdeti szakaszban kiderült, hogy az ODN és a Tatra-menedzsment favorizált vevőjelöltje a connecticuti SDC. A végső döntést azonban a cseh kormány hozza meg, várhatóan még az idén. (Három-négy éve a Tatra 43 százaléka egy a haszonjárműveket is gyártó Skoda Plzenben érdekelt pénzügyi befektető cég tulajdonába került, amelytől az állam visszavásárolta a részvénycsomagot.)
Az 1999-ben még veszteséggel termelő Tatra 2000-ben 1632 haszonjármű értékesítéséből, valamint alkatrészek eladásából és szerviztevékenységből mintegy 4,7 milliárd cseh korona árbevételt és csaknem 150 millió korona adózott nyereséget ért el. Erre az évre 1600-1700 jármű eladásával, mintegy 5 milliárd koronás forgalommal számolnak. A bevétel harmada oroszországi értékesítésből származik.
A Tatra kizárólag összkerék-meghajtású, nehéz haszonjárműveket gyárt, részben csak közutakon, részben terepen is használható teherautókat. Ezenkívül a NATO által is elfogadott paraméterek alapján többféle katonai járművet állítanak elő. Katonai célra használnak Tatrákat Csehországban, Szlovákiában, Lengyelországban, Finnországban és Görögországban.
A privatizációval új források bevonására van szükség, mert a cégnek - miközben motorjait az EU-3-as szabványnak megfelelő szintre fejlesztette - a termelés bővítésére nem futotta az utóbbi években. A kapacitás növelése azért is esedékes, mert a cseh hadsereg hamarosan lecseréli katonai járműveit, de ennek pontos dátuma még nem ismert.
Bubrik Gáspár
