BUX 137704.05 -1,28 %
OTP 44220 -1,56 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ingatlanos kézben az Omker többsége

Garancsi István, a Takarék Bróker Rt. volt elnök-vezérigazgatója, a Szinva 2001 Ingatlanberuházó és Tanácsadó Rt. jelenlegi vezérigazgatója megvette az Omker Rt., illetve az abból nemrég kivált ingatlancég, az Omkering Kft. 60 százalékát - értesült lapunk. Valószínűsíthető, hogy Garancsit az Omkering ingatlanjai érdeklik, míg a két cég kisebbségi tulajdonosa, a privatizáció előtt álló Hungaropharma, az rt. eredeti, orvosiműszer-kereskedelmi tevékenységét folytatná, bár ez az elmúlt években csak veszteségeket hozott.

2001. szeptember 24. hétfő, 15:50

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Június végén Garancsi István lett az Omker Orvosi Műszerkereskedelmi Rt. 60,2 százalékos tulajdonosa - tette közzé az érintett. Garancsi, aki tavaly októberig a Takarék Bróker Rt. elnök-vezérigazgatója volt, jelenleg pedig az idén márciusban alakult Szinva 2001 Ingatlanberuházó és Tanácsadó Rt. vezérigazgatója, nem kívánt nyilatkozni terveiről, csak annyit jelentett ki lapunknak: senki sem áll a háta mögött, a cégben önmagát képviseli.
Az orvosiműszer-kereskedelmi hagyományokat folytató ötvenéves Omker utoljára 1992-1993-ban ért el pozitív eredményt, azóta folyamatos a vagyonvesztés a cégnél és részvénykönyve is gyakorta újraírásra szorult. 1998-1999-ben, amikor már évente félmilliárd forint volt a tevékenység vesztesége, az állami érdekeltségek közül az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) 25 százalékot, a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) 14,5 százalékot, az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. pedig 0,11 százalékot birtokolt a vállalkozásban. Az amerikai érdekeltségű ICN Rt.-nek 25 százaléka volt, az izraeli hátterű Euromedic-csoport pedig mintegy 33 százalékot mondhatott magáénak, a fennmaradó nem egész 3 százalék pedig magánkézben, illetve önkormányzati tulajdonban volt. A Euromedic „kiszervezte” a cégből a nagykereskedelmet a PharmaChom Kft.-be, amit az Omkernél azóta is fájlalnak.

Tavaly az ÁPV Rt. - az OEP és saját maga képviseletében - 40 százalékos árfolyamon, 70 millió forintért eladta az Omker 25,01 százalékát a szintén állami, gyógyszer-nagykereskedelemmel foglalkozó Hungaropharma (HP) Rt.-nek. (A HP azóta a PharmaChom irányító tulajdonosa is lett.) Az MFB kezében levő 14,5 százalékot a HP-érdekeltségű Sanovita szerezte meg, a Euromedic pedig 2000 márciusában a Takarék Brókernek adta el a maga 33 százalékát. Az ICN-től 2000 végén az állami Forrás Rt. vette meg a cég 25 százalékát; ez a csomag idén májusban az Efix Bróker nevű kft.-nél kötött ki. (Az Efix májusban 27,7 százalékot jelentett be, amiből az önkormányzati részek felvásárlására lehet következtetni.) Ekkor még rebesgették, hogy a HP állna a titokzatos brókerek mögött, hiszen mintegy százmillió forintot biztosan elköltött egy olyan cég kisebbségi csomagjára, amely jól kiegészíthetné profilját. (A papírok szerint valóban szoros az együttműködés az Omker és a HP között, NAPI Gazdaság, 2000. december. 21., 5. oldal). A titkolódzásra az adhatott volna okot, ha a HP az évek óta húzódó s talán heteken belül befejeződő privatizációjáig nem kívánt volna végleges pozíciót szerezni a gyenge lábakon álló cégben. Szabó Ferenc, a HP elnök-vezérigazgatója szerint azonban ennek épp a fordítottja igaz. Állítását látszik igazolni, hogy májusban nem a HP-nek, hanem Garancsinak sikerült megvennie az általa korábban irányított Takarék Bróker kezében lévő 33 százalék nagy részét, majd az Efix Omker-csomagjához is hozzájutott. Jelenleg a tulajdonosi viszonyok letisztultnak tűnnek: Garancsi 60, a HP közvetlenül és közvetve 40 százalékban birtokolja az Omker rt.-t. A vállalat igazgatósága és felügyelőbizottsága a lépésekkel párhuzamosan cserélődött, az állandóságot szinte csak gróf Bethlen István felügyelőbizottsági tagsága jelenti.
Az új fő tulajdonos júniusi többségbe kerülésével egy időben kivált az Omkerből 320 millió forintnyi ingatlan, amelyből új céget gründoltak Omkering Kft. néven, Garancsi vezetésével. Az Omker eredetileg 395 millió forintnyi ingatlanvagyonából így 75 millió maradt és az új kft. semmi mást nem vett át. Jelenleg mindkét társaságban Garancsi 60, a HP pedig 40 százalékos tulajdonos, de úgy tudjuk, tárgyalások folynak a két fél között az Omker Rt. többségének eladásáról, illetve megvételéről. A HP ugyanis elkötelezett lenne az rt. fő tevékenységének folytatása mellett, ám kisebbségből nincs túl sok ráhatása a cégre, a pénzügyi befektetőnek minősülő Garancsi viszont kevésbé érdekelt az orvosiműszer-kereskedelem fenntartásában, ha az nem tehető jövedelmezőbbé.
Az ingatlanok „kiszervezésével” egy időben újabb, a tavalyelőttinél is drasztikusabb tőkecsökkentést szenvedett el a részvénytársaság: 1999-ben az 1,5 milliárdos alaptőke 46 százalékára, 698,8 millió forintra változott, ami most alig több mint egytizedére, 80 millió forintra zsugorodott. Az új Omker a tőkecsökkentés nyomán ismét egészséges pénzügyi helyzetet mutat, saját tőkéje többszörösen meghaladja a jegyzettet és az eredménytartalékban is 182 millió forint szerepel, 113 millió mínusz helyett. Kis Ernő, az Omker vezérigazgatója elődeihez hasonlóan a cég helyzetének stabilizálódásáról számolt be lapunknak. Az árbevétel az elmúlt években látványosan zuhant; 2000-re például Kis 2 milliárdos árbevételt és mínusz 11 milliós eredményt irányzott elő, amiből 1,57 milliárdos árbevétel és mínusz 252 milliós veszteség lett. Kis Ernő lapunknak kifejtette: különválasztották a nagy- és kiskereskedelmet, ez utóbbi üzletág jelentősége egyre nő (idei terve 1 milliárd forint a nagykereskedelem 800 milliójához képest), de a kórházi tenderkiírások szaporodására is számítanak. Az eredmény - állítása szerint - most fordul át nyereségbe, ám éves szinten még mindig 40 millió forint veszteséget vár.
Marnitz István

Marnitz István
Marnitz István

Ez is érdekelhet