BUX 138796.82 -0,5 %
OTP 44780 -0,31 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A finnek 2007-ben adják át új atomerőművüket

A finn erőművi társaság, a Teollisuuden Voima Oy (TVO) szakemberei nemrégiben elkészítették tervüket egy új atomerőmű építésére. Ha a parlament is jóváhagyja, akkor 2003-ban Olkiluotóban vagy Lovissában épül majd egy 1000-1600 megawatt kapacitású atomerőmű, amelyet várhatóan 2007-ben helyeznek üzembe.

2001. július 31. kedd, 17:43

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A magyar parlament őszi ülésszakán téma lesz a Paksi Atomerőmű (PA) Rt. élettartamának meghosszabbítása, bár ehhez nem szükséges a képviselők jóváhagyása. Az atomenergia hazai ellenzői mihamarabb bezáratnák az erőművet, mondván: az öregedő blokkok a jövőben egyre sűrűbben okozhatnak bajt (lásd a nemrégiben történt kábeltüzet) és nem érdemes őket feljavítani, újat meg végképp nincs értelme építeni, hiszen ezt - úgymond - Európában sehol sem teszik.
Kétségtelen, hogy Nyugaton is megoszlanak a vélemények az atom békés célú felhasználásáról. A gyakorlatban viszont a legtöbb ország az atomenergia-termelés fenntartását vagy csak nagyon fokozatos leépítését tervezi. Még az atomenergiát eddig hangosan ellenző német zöldek is beletörődnek a meglévő erőművek élettartamát megnyújtó beruházások elkerülhetetlenségébe, Franciaországban pedig az iparvállalatok hosszú távú áramszerződésekkel támogatják ezeket az energiatermelőket. Németországban és Skandináviában, ahol egyébként magánkézben vannak az atomerőművek, a kialakuló páneurópai piacon az energiafaló iparvállalatok - saját érdeküktől vezérelten - sorra megkötik hosszú távú áramvásárlási szerződéseiket az erőművekkel, köztük az atomerőművekkel is. (Idehaza a Magyar Villamos Művek Rt. éppen az árampiac felszabadítására hivatkozva nem köt ilyen szerződéseket.)
Loyola de Palacio, az EU energiabiztosa mellesleg az idén több fórumon is hangsúlyozta: az atomenergia az európai energiapaletta megkerülhetetlen színe, amellyel a távolabbi jövőben is együtt kell élnünk.
(NAPI)

Regős Zsuzsa
Regős Zsuzsa

Ez is érdekelhet