Az immár krónikus alapanyaghiány miatt legjobb esetben is hetente legfeljebb három napon termel az olasz tulajdonban lévő, tavaly közel 18 milliárd forint nettó árbevétel mellett 360 millió forint adózás előtti nyereséget elérő kaposvári székhelyű Kometa 99 Kft. - erősítette meg a NAPI Gazdaság értesüléseit Kovács László. A vezérigazgató elmondta, hogy ha a helyzet rövid időn belül nem változik, további jelentős veszteséggel, sőt létszámleépítéssel is számolni kell a jelenleg 940 dolgozót foglalkoztató cégnél. A jelenlegi körülmények között az sem kizárt, hogy a termelést hosszabb időre is szüneteltetni kell. Kovács szerint belföldön annak ellenére számottevő alapanyaghiány van, hogy az átlagos kilónkénti felvásárlási ár a kaposvári üzem esetében 375 forint, importból pedig - a közelmúltban hozott kormányintézkedések következtében - minden korábbinál körülményesebb sertést behozni. Egy alkalommal 50 tonna félsertés importjára kapnak engedélyt, ami alig egynapi termeléshez elegendő. A Kometának hetente minimum 200-500 tonnányi importra lenne szüksége a jelenlegi helyzetben - közölte a vezérigazgató. Szerinte az adminisztratív importkorlátozás mesterségesen növeli a belföldi felvásárlási árakat. A termelésének felét - az első félévben ez 6,3 milliárd forintnyi exportárualapot jelentett - a külpiacokra szállító cég már csak a jelenlétét tudta megőrizni partnereinél. (A Kometa idei üzleti tervében 24 milliárd forint körüli nettó árbevétellel számolt.)
Az 582 millió forint törzstőkéjű, akkor még Pini Hungary Kft. 51 százalékos tulajdonrészét 1999-ben mintegy 700 millió forintért az addigi kisebbségi tulajdonos Pedranzini család vásárolta meg, amely a tranzakcióval a cégben 76 százalékra növelte a részesedését, míg a szintén olasz Ruffini család megtartotta korábbi részesedését. A két évvel ezelőtti tulajdonosváltásban jelentős szerepe volt annak, hogy a többségi részvénycsomagot értékesítő szintén olasz Pini család 1997-ben, mintegy 2 milliárd forintos költséggel felépített kiskunfélegyházi vágóhídját az orosz gazdasági válság után be kellett zárni. Kiskunfélegyházán ugyan a termelés később újraindult, ám lapunk információi szerint a húsfeldolgozó üzem jelenleg is csak időszakosan termel. A heti 10-12 ezres vágókapacitás töredékét, mindössze 2-3 ezer állatot dolgoznak fel.
K. Zs.
