Információnk szerint mintegy félezer tavaly felvett dolgozójától volt kénytelen megválni a székesfehérvári székhelyű IBM Storage Products Kft. Lapunk értesülését megerősítette Mohácsi Péter gyárigazgató-helyettes is, aki elmondta, hogy a döntést a rendelésállomány csökkenése indokolta. A társaságnál abban bíznak, hogy az év második felében ismét létszámnövelésre lesz lehetősége a jelenleg 5500 dolgozót foglalkoztató, 1995-ben 15 millió dollár alaptőkével létrehozott cégnek.
Az IBM-cég mostani létszámleépítése döntően olyan tavaly felvett szlovákiai magyar munkavállalókat érintett, akiknek 2000 őszi munkába állítása sem volt zökkenőmentes, mert nagy létszámú külföldi munkaerő foglalkoztatásáról volt szó.
A felvidéki magyarok foglalkoztatását engedélyező megyei munkaügyi központ vezetője ellen még fegyelmi vizsgálat is kezdődött, amely a közelmúltban az igazgató felmentésével zárult.
A gyárigazgató szerint további létszámcsökkentést nem terveznek, ám az ingadozó rendelésállomány miatt nagyobb arányú létszámváltozás - növelés és csökkentés egyaránt - a jövőben sem elképzelhetetlen. Ugyanakkor legközelebb valószínűleg hazai, például szabolcsi dolgozókat vesznek majd fel.
A székesfehérvári gyár egyébként eredetileg is mintegy öt és fél ezer dolgozó foglalkoztatására épült - tette hozzá Mohácsi. Az már biztos, hogy a természetes létszámcsökkenést a közeljövőben pótolni kívánják. A cégnél ezzel párhuzamosan több millió dolláros - az igazgató pontos összeget nem kívánt mondani - fejlesztési program kezdődött. Korszerűsítik az üzemi területet, új szociális blokkot építenek, s elkészül egy irodai szárny is.
Körtési Zsolt
