BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az OTP-csoporttól vett ingatlancéget a volt Real-érdekeltség

A budapesti Csillagvirág 99 Kft. vásárolta meg a jelentős ingatlan vagyont birtokló pécsi Fonolit Holding 92,8 százalékos tulajdonrészét az OTP Ingatlan Vagyonkezelő Kft.-től - tudta meg a NAPI Gazdaság. A több száz milliót érő Fonolitot megszerző Csillagvirágot a mára a felszámolt Real-társaságok alapították, a felvásárlás előtt azonban a céget megvette egy magánszemély és a Syergie Plusz Kft. Utóbbi kft. ügyvezetője a volt résztulajdonos Reallizing Kft. egykori ügyvezetője, Eskulics Tamás.

2001. június 15. péntek, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Eladta a pécsi székhelyű Fonolit Holding Ingatlanhasznosító Rt.-ben lévő 92,8 százalékos tulajdonrészét az OTP Ingatlan Vagyonkezelő Kft., amely a közelmúltban növelte 90 százalék fölé részesedését a cégben. Az egykori Bázis Dél-dunántúli Építőipari Vállalat vagyonelemeinek értékesítésére létrehozott Fonolitot az elsősorban ingatlan-bérbeadással és -üzemeltetéssel foglalkozó, 1999-ben 3 millió forint törzstőkével alapított Csillagvirág 99 Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. vásárolta meg. A Csillágvirágot a Realbankhoz tartozó Reallizing Pénzügyi Kft., a Real Kölcsönző és Lízing Kft. és az R7 Kereskedelmi és Szolgáltató Kft., valamint a Reallizing 96. Kötvénytulajdonosok Érdekvédelmi Egyesülete hozta létre.

Cégbírósági adatok szerint a Csilllagvirágban a Fonolit felvásárlása előtt tulajdonosváltás történt. A még be nem jegyzett változás szerint a társaságot egy egri magánszemély, Gazsó István és a Syergie Plusz Kft. szerezte meg egyenlő arányban. A Syergie Plusz ügyvezetője az az Eskulics Tamás, aki korábban a mára a felszámolás sorsára jutott Reallízing Pénzügyi Kft. ügyvezetője volt. Eskulicsot dunakeszi otthonában sikertelenül próbáltuk elérni.
A Reallízing 96. Kötvénytulajdonosok Érdekvédelmi Egyesületének elnöke, Szűcs Viktor lapunknak elmondta, hogy az egyesület tagjainak felhatalmazása híján nem kíván részletekbe bocsátkozni a Fonolit Holding többségi részvénycsomagjának megvásárlásáról. Csak annyit jegyzett meg, hogy a Csillagvirág szakmai befektetőként lett tulajdonos a társaságban, ám mind a vásárlás körülményeit, mind az ingatlanportfólióval kapcsolatos terveket üzleti titokként kezelik.
Bruder Márton, az OTP-s cég ügyvezető igazgatója a NAPI Gazdaságnak elmondta: már korábban döntés született az 593,826 millió forint jegyzett tőkéjű, mintegy fél tucat dél-dunántúli ingatlannal rendelkező Fonolit többségi tulajdonrészének eladásáról. A vételárról nem sikerült információt szerezni, ám Bruder korábban úgy nyilatkozott, hogy a céget egyben, 70-80 százalék közötti árfolyamon kívánják értékesíteni. (Az OTP Ingatlan korábban a társaság papírjait 40-50 százalék közötti átlagáron vásárolta fel.)
A Fonolit Holding jogelődjét, a 396 millió forint alaptőkéjű Fonolit Holding Kft.-t is döntően azért hozta létre a Bázis Dél-dunántúli Építőipari Vállalat felszámolását végző Reorg Gazdasági és Pénzügyi Rt. 1993 decemberében, hogy segítse és felgyorsítsa az építőipari cég vagyonelemeinek - elsősorban ingatlanjainak és telephelyeinek - értékesítését. A Fonolit Holding Kft.-ben, később pedig az rt.-ben kisebb tulajdonrészük volt többek között az érintett települési önkormányzatoknak is.
A Reorg Rt. 1998 júliusában a cég részvénytársasággá alakításáról döntött. A Fonolit Holding Rt. 593 millió forint jegyzett és 672 millió forint saját tőkével jött létre. (Bruder szerint a cég jegyzett és saját tőkéje ma is ekkora.) Az átalakulás gyorsította a felszámolás alatt lévő vállalat ebben az időben már nehezen mobilizálható vagyonelemeinek értékesítését, ám a kilencvenes évek végére még így is maradt mintegy fél tucat olyan, többek között pécsi, kaposvári, balatonföldvári és harkányi ingatlan, amelyet sem a felszámolási eljárás során, sem pedig később nem sikerült eladni.
Bruder elmondta, hogy az OTP Bank Rt.-nek kezdetben mindössze 7-8 százalékos részesedése volt a társaságban annak tulajdoníthatóan, hogy a Bázis által épített, de a bank által finanszírozott lakások garanciális munkáiért helytállt, de ennek ellenértékét már nem tudta behajtani a felszámolás alá került cégen. Az ügyvezető igazgató szerint a megmaradt vagyonelemek értékesítését az utóbbi időben már mindinkább nehezítette, hogy a Fonolit-részvények sok, olykor egymással semmilyen kapcsolatban nem álló tulajdonos kezében voltak. Ráadásul - bár állagmegóvási munkák folytak - a megmaradt ingatlanokra már nem költöttek jelentősebb összeget.
Az OTP Ingatlan ezt követően döntött úgy, hogy felvásárolja a cég papírjait és megpróbálja haszonnal értékesíteni az ingatlancsomagot, amelyben egyébként nemcsak megmaradt ipari területrészek, volt építésvezetőségek vannak, hanem például balatoni üdülő is. A döntéskor az ingatlanok értékét 400-450 millió forintra becsülték. Az OTP-s cég előbb 53,92 százalékos, majd később fokozatosan, több lépcsőben 90 százalék fölötti részesedést szerzett a társaságban. A részvények 35 százalékát annak idején egyébként a Magyar Követeléskezelő Rt.-től vették meg.
B. G.-D. P.-K. Zs.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet