BUX 138441.23 0,59 %
OTP 44380 0,91 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Augusztustól javul a Duna hajózhatósága

Az illetékes jugoszláv hatóság ígéretet tett arra, hogy augusztustól rendszeresen és a jelenlegi díjaknál olcsóbban nyitja meg az Al-Dunán lévő pontonhidat. Ez a lépés elősegítené a Mahart al-dunai forgalmának növekedését. A cégnek a közelmúltban sikerült visszahoznia az Al-Dunán évekig veszteglő hajói javát.

2001. június 13. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az illetékes jugoszláv hatóság ígéretet tett arra, hogy augusztustól rendszeresen megnyitja az Al-Dunán lévő pontonhidat s a járműveknek a jelenleginél olcsóbb áthaladást biztosít. Az illeték csökkentésére már korábban is ígéretet tettek, ám ezt nem tartották be - mondta lapunknak Pauza László, a Mahart folyami forgalmi vezetője. Az Al-Dunán lévő pontonhíd kiszámítható, legalább hetenként egyszeri megnyitása és az alacsonyabb áthaladási illeték javítaná a Mahart folyami hajózásának feltételeit.

Magyarország a jugoszláv háború és az újvidéki hidak két évvel korábbi lebombázása előtt teljes nemzetközi áruszállításának 15-20 százalékát a Dunán bonyolította le. A végső megoldást az újvidéki Duna-szakaszon a meder kikotrása és a hidak újjáépítése jelentené, ami várhatóan csak a jövő évben fejeződik be. Az illetékes jugoszláv hatóság korábban rendszertelenül nyitotta meg a hidat, ám két hónap óta már kéthetente - szombat estététől vasárnapig, az utolsó várakozó karaván áthaladásáig - biztosítja a hajózást. Pauza elmondta, hogy jelenleg egy toló-vontató hajó kilowattonkénti teljesítménye után 3 márkát, míg az áruszállítók névleges kapacitása után tonnánként szintén 3 márkát kell fizetni. (Egy az Al-Dunán közlekedő átlagos karaván egy 1500 kilowatt teljesítményű tolóhajóból és 6 darab 1800 tonnás áruszállító egységből áll.) A Mahart egyébként az Al-Duna hajózhatatlansága miatt évente 1,5 milliárd forint bevételtől esett el. Pauza azt reméli a jugoszláv intézkedéstől, hogy a társaságnak sikerül visszaszereznie korábbi megrendelőit. A forgalmi vezető beszámolt arról is, hogy a Mahart a közelmúltban az Al-Dunán rekedt 24 áruszállító egységéből 18-at, három tolóhajójából kettőt visszahozott. A hajók vasércet szállítottak a Mahart egyik legjelentősebb partnerének, a Dunaferr Rt.-nek.
A Dunaferr Portolan (DP) Kft., a Dunaferr Rt. szállítmányozási leányvállalata felkészült az al-dunai hajózás javuló feltételeire: idén a déli vízi úton 100 ezer tonna importot és hasonló nagyságrendű exportot akarnak lebonyolítani - nyilatkozta lapunknak Szalma Béla, a DP ügyvezető igazgatója. Tavaly 25 ezer tonna volt a kivitel. A DP idén eddig három konvojt indított a constantai kikötőből, ahonnan dél-afrikai vasércet hoztak Dunaújvárosba. Terveik szerint nem csupán vasércet importálnának, hanem például ömlesztett szóját is. Az export ugyanakkor elsősorban gabonafélék, főleg búza, később esetleg kukorica kivitelét jelentheti, hasonló volumenben. Szalma elmondta, hogy a gabonaexportot a Maharttal együtt szervezték meg. A DP segítséget nyújtott a kivitel lebonyolításában, például finanszírozta a hajózási társaság e célra felhasználható bárkáinak felújítását. (A Dunaferr Portolan cserébe elsődleges használati jogot kapott a Mahart járműveire.) A gabona szállítását azért vállalták el, mert a pontonhíd felnyitásáért fizetendő magas díjak miatt csak akkor gazdaságos a hajózás, ha megfelelő mennyiségű áruval fordulnak a hajók. A DP ügyvezetője hangsúlyozta, hogy korábbi konvojaiknak sokat kellett várniuk a pontonhíd megnyitására, így a 10-12 napos hajóút (Constantából) általában egy héttel meghosszabbodott.
D. J.-Sz. I. M.

Magyarország a jugoszláv háború és az újvidéki hidak két évvel korábbi lebombázása előtt teljes nemzetközi áruszállításának 15-20 százalékát a Dunán bonyolította le. A végső megoldást az újvidéki Duna-szakaszon a meder kikotrása és a hidak újjáépítése jelentené, ami várhatóan csak a jövő évben fejeződik be. Az illetékes jugoszláv hatóság korábban rendszertelenül nyitotta meg a hidat, ám két hónap óta már kéthetente - szombat estététől vasárnapig, az utolsó várakozó karaván áthaladásáig - biztosítja a hajózást. Pauza elmondta, hogy jelenleg egy toló-vontató hajó kilowattonkénti teljesítménye után 3 márkát, míg az áruszállítók névleges kapacitása után tonnánként szintén 3 márkát kell fizetni. (Egy az Al-Dunán közlekedő átlagos karaván egy 1500 kilowatt teljesítményű tolóhajóból és 6 darab 1800 tonnás áruszállító egységből áll.) A Mahart egyébként az Al-Duna hajózhatatlansága miatt évente 1,5 milliárd forint bevételtől esett el. Pauza azt reméli a jugoszláv intézkedéstől, hogy a társaságnak sikerül visszaszereznie korábbi megrendelőit. A forgalmi vezető beszámolt arról is, hogy a Mahart a közelmúltban az Al-Dunán rekedt 24 áruszállító egységéből 18-at, három tolóhajójából kettőt visszahozott. A hajók vasércet szállítottak a Mahart egyik legjelentősebb partnerének, a Dunaferr Rt.-nek.
A Dunaferr Portolan (DP) Kft., a Dunaferr Rt. szállítmányozási leányvállalata felkészült az al-dunai hajózás javuló feltételeire: idén a déli vízi úton 100 ezer tonna importot és hasonló nagyságrendű exportot akarnak lebonyolítani - nyilatkozta lapunknak Szalma Béla, a DP ügyvezető igazgatója. Tavaly 25 ezer tonna volt a kivitel. A DP idén eddig három konvojt indított a constantai kikötőből, ahonnan dél-afrikai vasércet hoztak Dunaújvárosba. Terveik szerint nem csupán vasércet importálnának, hanem például ömlesztett szóját is. Az export ugyanakkor elsősorban gabonafélék, főleg búza, később esetleg kukorica kivitelét jelentheti, hasonló volumenben. Szalma elmondta, hogy a gabonaexportot a Maharttal együtt szervezték meg. A DP segítséget nyújtott a kivitel lebonyolításában, például finanszírozta a hajózási társaság e célra felhasználható bárkáinak felújítását. (A Dunaferr Portolan cserébe elsődleges használati jogot kapott a Mahart járműveire.) A gabona szállítását azért vállalták el, mert a pontonhíd felnyitásáért fizetendő magas díjak miatt csak akkor gazdaságos a hajózás, ha megfelelő mennyiségű áruval fordulnak a hajók. A DP ügyvezetője hangsúlyozta, hogy korábbi konvojaiknak sokat kellett várniuk a pontonhíd megnyitására, így a 10-12 napos hajóút (Constantából) általában egy héttel meghosszabbodott.
Diószegi József-Szegő Iván Miklós0

Diószegi József
Diószegi József

Ez is érdekelhet