BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hamarosan kormányzati szintű egyezség születhet az áramvitában

A Magyar Villamos Művek (MVM) Rt. május 14-én adta be keresetét a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mellett működő választott bíróságra az áramszolgáltatókkal folytatott számlakifogásolási vitában. A tartozás a keresetlevél benyújtásakor nettó 6,8 milliárd forint volt. A per várható időtartama fél év - tudtuk meg Bán Tamástól, az MVM vezérigazgató-helyettesétől, aki nem tudta megerősíteni azt a hírt, hogy talán már a közeli jövőben kormányzati szintű egyezség születik a szolgáltatók ügyében. Ez feltehetően a jövő évtől hozhat változásokat, az idei tartozásokra azonban nem vonatkozik.

2001. május 23. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A villamos művek szerződésszegéssel vádolja a hat hazai áramszolgáltatót: az Elműt, az Édászt, az Émászt, a Dédászt, a Démászt és a Titászt. A velük még 1997-ben kötött hosszú távú adásvételi keretszerződések szerint ugyanis a Magyar Energia Hivatal (MEH) költségszámításai alapján minden évben a gazdasági miniszter (illetve akkori jogelődje) határozza meg a maximált hatósági áramárakat. Ezek automatikusan beépülnek az MVM és a szolgáltatók éves kereskedelmi szerződésébe. A maximált árakról a hosszú távú szerződés alapján nem lehet tovább egyezkedni.
Márpedig ezt szerették volna elérni a szolgáltatók, akik már januárban levélben kérték a hosszú távú szerződéseknek az ármegállapításra vonatkozó módosítását. Mivel azonban erre nem volt lehetőségük, megkérdőjelezték az idei éves szerződés érvényességét, s nem fizették ki a szerintük tőlük jogtalanul beszedni kívánt többletet.
Mint emlékezetes, a kormány csupán 6 százalékkal engedte emelni a villamos energia árát. Az áramszolgáltatók úgy vélik, hogy ezzel a döntéssel mintegy 22 milliárd forintot emel ki a zsebükből az állam. A villamos művekkel folytatott többfordulós egyeztetések nem vezettek eredményre. Becslések szerint a folyamatos részszámla-fizetések (a szolgáltatók ugyanis fizetési kötelezettségük 12 százalékát visszatartották) ez év végéig akár bruttó 24 milliárd forintos hiányt is okozhatnak az MVM-nek - mondta lapunknak Bán Tamás. Szerinte a szolgáltatók azt tehetik, hogy a gazdasági tárcánál elérik: az energiahivatal ismét vizsgálja felül költségeiket. Ennek alapján a vonatkozó gazdasági miniszteri rendelet esetleg jövőre már az általuk kívánt helyzethez jobban igazodó árakat állapít meg.
Boross Norbert, a Magyar Áramszolgáltatók Egyesületének titkára nem kívánta kommentálni az MVM lépését, de kifejezte meggyőződését, hogy a vitában nekik van igazuk és utalt rá: sokféle egyeztetés folyik az ügyben. Bizonyos információk szerint a gazdasági miniszter és a külföldi befektetők egyeztető tárgyalásain közel állnak a megállapodáshoz. (Ennek a meggyőződésének adott egyébként hangot Orbán Viktor miniszterelnök is a napokban tett rádiónyilatkozatában.)
R. Zs.

Regős Zsuzsa
Regős Zsuzsa

Ez is érdekelhet