Az elmúlt évben a Magyarországon gyártott műanyag-alapanyag mennyisége elérte az egymillió tonnát – jelentették be a szakma képviselői a Magyar Műanyagipari Szövetség tegnapi sajtótájékoztatóján. A fejlett országokhoz hasonlóan azonban nemcsak a termelés, hanem a felhasználás is növekszik, amely az elmúlt évben fejenként elérte a 68 kilogrammot, és ezzel Magyarország a műanyagok felhasználása szempontjából a közepesen fejlett országok csoportjába lépett. Az említett mennyiség döntő részét három nagy gyártó: a TVK Rt. (530 ezer tonna), a BorsodChem Rt. (320 ezer tonna) és a Dunastyr Rt. (90 ezer tonna) állítja elő. Az előállítás mellett a műanyagok feldolgozása is rohamosan növekszik, 2000-ben Magyarországon 510 ezer tonna műanyag terméket készítettek mintegy 256 milliárd forint értékben. A leggyorsabb növekedés a fröccsöntéssel gyártott és elektronikus berendezésekben alkatrészként felhasznált termékeknél volt. Ez utóbbi pedig arra utal, hogy a hazai multinacionális vállalatok komoly felvevőpiacot jelentenek a magyar műanyagipar számára.
Madarász János
