Március 31-én lejárt az a határidő, amelyet az MVM szabott a hat területi áramszolgáltatónak, hogy rendezzék számlatartozásaikat. Miután ez csak részben történt meg, az MVM választott bírósághoz, illetve a Magyar Energia Hivatalhoz (MEH) fordult.
A MEH Katona Kálmánnak, az MVM elnök-vezérigazgatójának az értesülései szerint vizsgálatot indít: vajon veszélyezteti-e az ügy az áramellátás biztonságát. Ha ugyanis az áramszolgáltatók - mint állítják - nem ismerik el a szerződés létezését az MVM-mel, akkor az érvényes megállapodás hiányát 15 napon belül jelezniük kellett volna a MEH-nek. Katona szerint azonban a MEH-hez nem érkezett ilyen bejelentés.
Az ügy előzménye, hogy a gazdasági miniszter 2000 decemberében kiadott, 2001-től érvényes rendeletében kihirdette az új villamosenergia-árakat. A rendelet a termelői szektorban 18, az MVM-nél 12, a szolgáltatóknál pedig 6 százalékos áremelést hagyott jóvá. Ez azt jelenti, hogy az MVM és a szolgáltatók árrése szűkül idén.
Az áramszolgáltatók az MVM szerint érvényes szerződés és a jogszabály alapján, az MVM által kiállított, összesen mintegy 83 milliárd forint értékű számlákra 8,4 milliárd forinttal kevesebbet fizettek. Ugyanakkor március 31-ig beérkezett további 3,5 milliárd forint, így immár 4,9 milliárdra csökkent a vitás összeg, amelyet az MVM tartozásnak minősít. A tájékoztatón elhangzott, hogy az MVM-nek 85 millió forint plusz költséget okozott eddig a késedelmes fizetések miatt felvett hitelek finanszírozása.
Boross Norbert, a Magyar Áramszolgáltatók Egyesületének titkára elmondta: jóindulatú gesztusnak szánták a 3,5 milliárd forint átutalását, de ez nem azt jelenti, hogy tartozásként elismerték volna az MVM bármilyen követelését. Az áramszolgáltatók jogfenntartással utalták át ugyanis ezt az összeget, amelyre - ha rendeződik a vita - esetleg még igényt tartanak.
A NAPI Gazdaság értesülései szerint a kormányra igen erős nyomás nehezedik: neves német politikusok is lobbiztak a magyar miniszterelnöknél az árrendelet módosításáért. Más források szerint viszont mindössze „az energetikai általános kérdéseiről folynak egyeztetések” a hazai áramszolgáltatók és a kormányzat között.
Sz. I. M.
