A PSZÁF félmillió forintos bírság megfizetésére kötelezte az OTP-Garancia Biztosítót, mivel az anélkül tért el matematikai tartalékainak a törvényben előírt befektetésétől, hogy arra engedélyt kapott volna a felügyelettől. A biztosítási törvény szerint ugyanis tavaly matematikai tartalékainak legfeljebb 10 százalékát tarthatta tőzsdén jegyzett részvényben, ám az első három negyedév végén 13 százalékáért vásárolt részvényt. Az ügyben vétlen a biztosító - mondta lapunknak Nárai István, a Garancia vezérigazgató-helyettese -, a cég ugyanis megkérte az engedélyt a felügyelettől, ám kérelme nem érkezett meg a PSZÁF-hoz. A biztosító - amely az összes magyarországi társaság között a legtöbb unit-linked biztosítást kezeli - rendre túllépte a befektetési limitet, mivel ügyfelei kérésére a törvényben előírt mértéknél nagyobb összeget kellett részvénybe fektetnie. Erre minden esetben áldását adta a felügyelet, s minden bizonnyal most is ezt tette volna, ha megérkezik hozzá a kérelem. 2001 januárjától egyébként a biztosítási törvény módosítása nyomán már nem tartozik a matematikai tartalékok körébe a unit-linked biztosításokhoz kötődő összeg, azokat a biztosító szabadon befektetheti, ezzel ugyanis lényegében csak az ügyfél vállal kockázatot, a biztosító nem.
Az OTP-Garancia tavaly az előzetes adatok szerint közel 40 milliárdos díjbevételt ért el az egy évvel korábbi 27,2 milliárd után. Az öszes díjbevételből 21 milliárd forint folyt be az életbiztosításokból - egy évvel korábban ez az összeg 12,6 milliárd forintra rúgott -, s 19 milliárd a nem életbiztosításokból. A társaság majdnem megkétszerezte, az 1999-es 9,6 milliárdról 17 milliárd forintra növelte unit-linked biztosítási portfólióját. Károkra az előzetes, becsült adatok szerint 12,5 milliárd forintot fizetett ki - mondta lapunknak Bácsfalvi Mihály vezérigazgató-helyettes.
(NAPI)
