Mavir Rt. néven a Magyar Villamos Művek (MVM) megalapította azt a társaságot, amely független rendszerirányítóként a várhatóan 2002-ben bevezetendő liberalizált villamosenergia-rendszer egyik központi szereplője lesz – erősítette meg lapunk értesülését Tombor Antal, az MVM-hez tartozó Országos Villamos Teherelosztó (OVT) igazgatója, a Mavir Rt. vezérigazgatója. A cég elnöke Gerse Károly, az MVM kereskedelmi igazgatója, és az igazgatóság harmadik tagja, Spakievics Sándor az MVM versenypiaci és gazdasági igazgatója is. A felügyelőbizottság elnöke Fazekas Péter, az MVM létesítményi igazgatója és Kalmár Béla, az MVM elnöki tanácsadója. A grémium egyetlen „külsős” tagja Szajbély György, aki a Montana Információtechnológiai Rt. egyik igazgatósági tagja és a Montanához tartozó GriffSoft Rt. elnök-vezérigazgatója.
Tombor tájékoztatása szerint a Mavir mint független rendszerirányító lesz felelős a liberalizált rendszerben a magyar villamosenergia-rendszerért, így többek között ügyel a rendszer biztonságára, a fogyasztói igények ingadozásainak kiegyenlítésére, a torlódások elkerülésére, az egyezmények betartására, illetve biztosítja a tartalék teljesítményeket és a piacfelszabadítás nyomán lehetővé váló tranzitokat. Az októberben 20 millió forinttal alapított társaság jegyzett tőkéjét az MVM nemrég 600 millió forint apporttal megemelte. A cég január elsejétől kezdi el az operatív felkészülést a piacnyitásra. Jelenleg a Mavir majdani feladatait főképp az OVT végzi – így annak bázisára is épül –, de mivel az OVT nem cég, nincsenek önálló cégszerű intézményei sem, amelyeket a Mavirnál fel kell állítani. Amint az árampiac megnyílik, az MVM nem lehet tovább tulajdonos – hiszen a piacnak egy nem független résztvevője lesz –, így ekkor Tombor szerint a Mavir valamely erre hivatott állami cég, szervezet tulajdonába kerül majd át. A vezérigazgató kérdésünkre kifejtette: a társaság nem lesz nonprofit, de nincs nyereségtervük, és arra sem számítanak, hogy a társaságnak törvény írna elő kötelező nyereségszintet. Jelenlegi árakon mintegy 20 milliárd forint nettó árbevétellel számolnak: ennyi szükséges a rendszer biztonságos működtetéséhez – szögezte le Tombor.
Szajbély felügyelőbizottsági tagságára vonatkozólag Tombor kijelentette: az új rendszer teljesítőképessége nagymértékben függ a hardver- és szoftverfelszereltség minőségétől, így vezetői szinten is szükség van ennek szakszerű felügyeletére; hozzátette azonban, hogy a vezetőket az alapító választotta ki. Kérdésünkre azt prognosztizálta, hogy milliárdos nagyságrendű informatikai beszerzésre lesz még szükség a tevékenységük megkezdéséhez.
Marnitz István
