BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az EdF vette meg a Budapesti Erőművet

A finn Fortum és a japán Tomen eladta a Budapesti Erőmű Rt. 89 százalékos pakettjét a francia Électricité de France International (EdF) SA-nak - tette közzé tegnap az eladók tanácsadója, a francia BNP Paribas. A vételárat nem hozták nyilvánosságra. Információink szerint ezalatt a Csepeli Erőmű Rt. tulajdonosa, a brit Powergen Plc a szintén egyesült királyságbeli International Power Plc-vel tárgyal a cég eladásáról.

2000. december 14. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A december 14-én aláírt szerződéssel a francia EdF-nek értékesítette a finn Fortum Power & Heat Oy és a japán Tomen Corp. a 14,4 milliárd forint alaptőkéjű Budapesti Erőmű (BE) Rt.-ben birtokolt összesen 89 százalékos részesedését - tette közzé tegnap az eladók tanácsadója, a BNP Paribas. A tranzakcióra várhatóan 2001 elején ütik rá a pecsétet, mivel az üzlethez szükséges a Magyar Energia Hivatal, a Gazdasági Versenyhivatal, az ÁPV Rt., illetve a Gazdasági Minisztérium - mint aranyrészvényes - hozzájárulása.
A lapunk által megkérdezett érintettek valószínűnek tartják az engedélyt, mert a vevő jó referenciákkal rendelkezik, csak az lehet kérdéses, nem jelent-e túlzott befolyást a magyar energiarendszerre, hogy a vevő a szolgáltatói szektorban is érdekelt (a Démász kizárólagos, illetve az Édásznak a német E.on melletti tulajdonosaként). Erre egyébként már van példa, hiszen a német RWE-EnBW konzorciumnak is van erőműve - a mátrai -, illetve két áramszolgáltatója, az Elmű és az Émász. Piaci szakértők már korábban az EdF-et tartották az esélyesebb vevőjelöltnek, ráadásul a tanácsadó cég is francia. Ugyanakkor Adam Brough, a BNP Paribas menedzsere lapunknak azt mondta, hogy semmiféle szerepet nem játszott az ügyben az, hogy a BNP Paribas az EdF-hez hasonlóan francia vállalat; cége a Fortum és a Tomen nevében járt el.

Hozzátette: a BNP Paribas multinacionális, az EdF pedig állami cég.
Az árfolyamról nem adtak tájékoztatást, a piacon 250 százalékos árfolyamot, azaz mintegy 32 milliárd forintos vételárat tartanak valószínűnek. A konzorcium 1997-ben 60 százalékos árfolyamon jutott a részéhez. (Az ÁPV Rt. egy nemrég az erőmű 2,88 százalékára kiírt pályázaton a pakett értékét szintén 60 százalékon állapította meg.) A hírek szerint a csomag iránt érdeklődött az RWE-EnBW és az E.on is, ez utóbbi tovább maradt a versenyben.
A 15 szénhidrogén-tüzelésű erőművi blokkot működtető BE Rt. beépített összteljesítménye 263 megawatt (MW) villamos és 2618 MW hőenergia, ezzel a főváros hőellátásának 70 százalékát biztosítja. 1999-ben 1063 gigawattóra villamos energiát termelt, ami az országos termelés 3 százaléka. A cég mai áron mintegy 30 milliárd forintért 110 MW-os fejlesztést végez Kispesten, amelyre 1999-ben hosszú távú áramértékesítési szerződést nyert - szinte egyedül - a Magyar Villamos Művek (MVM) Rt. pályázatán, 1998-as nettó áron kilowattóránként mintegy 6,87 forintos ajánlattal. A beruházást 2004-ben aktiválják. Jövő év végén indul a 30 milliárd forintból épülő, szintén 110 MW-os, gázalapú újpesti erőmű, amelytől az MVM szintén hosszú távú szerződés alapján veszi át az áramot.
Információink szerint a Csepeli Erőmű anyavállalata, a brit érdekeltségű Powergen Plc a szintén egyesült királyságbeli International Power Plc-vel tárgyal a cég eladásáról.
Marnitz István - Szegő Iván Miklós

Marnitz István
Marnitz István

Ez is érdekelhet