BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kedden Pólus nyílik Pozsonyban

Demján Sándor üzletember mára igen kiterjedt befektetési portfóliót mozgat, pénzügyi vagy szakmai alapon, közvetve vagy közvetlenül érdekelt az ingatlanberuházásokon kívül a sportban, a borgazdaságban, a Bakony Erőműben. A befektetések közül a legismertebb a Pólus Center. Vidéken egyelőre nem épül újabb ilyen üzletközpont, a csoport a környező országokra koncentrál, Pozsonyban kedden nyílik meg a Polus City Center Bratislava.

2000. november 19. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

- Hírek szerint az Arcadom-Stadio Varios-konzorcium nyerte meg a Budapest Sportcsarnok újjáépítésére kiírt tendert. Ön is így tudja?
- A döntésről még nem hallottam, nincsenek információim róla. Legjobb tudomásom szerint a pályázat végeredményét még nem hirdették ki.
- Egyes feltételezések szerint önnek azért érdemes befektetni a sportba, mert így kedvező pozíciókat szerez a stadionfelújítási pályázatok során. Ezt hogy kommentálná?
- Mint pénzügyi befektető a magyar labdarúgásban nem veszek részt. Ennél sokkal nagyobb áldozatot hoztam a magyar fociért, mert a legjobb embereimet delegáltam oda. Olyan munkatársaimat, akik több száz milliós értékeket hoztak már létre. Ezek a kollegák - Muszbek Mihály, Mohácsi László, Villás Károly és Koncz Ernő - ma azon fáradoznak, hogy pénzügyi alapokra helyezzék és átláthatóvá tegyék a honi futballt. Nekem a labdarúgás hobbi, szerencsére ezt megengedhetem magamnak. Akkor leszek a legboldogabb, ha a magyar labdarúgás visszakerül a világ futballporondján abba a pozícióba, ahova tartozik.
- Hogy áll a Profi Liga ügye?
- Március 28-i megválasztásom óta átalakítottuk a bajnokság teljes rendszerét, megváltoztattuk a nevezési és részvételi feltételeket. A klubokat átvilágítottuk, pénzügyi munkájukat folyamatosan ellenőrizzük. Sikeresen túl vagyunk a televíziós közvetítési jogok, illetve a névadó szponzorációs jogok értékesítésén. Felmértük a hazai stadionok állapotát és ennek keretében elkészült a fejlesztési program. Kiírtuk az újjászervezett téli nemzeti fedett pályás bajnokságot. Nyolc hónap alatt több történt a foci területén, mint az elmúlt nyolc évben. Az új tartalommal és feladatkörrel felruházott Profi Liga Kft.-nek ebben óriási szerepe van.
- Mennyi pénz folyt be a közvetítési jogok eladásából?
- Megközelítőleg 1,5 milliárd forintos bevételről beszélhetünk a televíziós közvetítési jogok, illetve a névadó szponzorációs jogok értékesítéséből.

Ez tizennyolcszorosa annak a pénznek, ami az előző évben a magyar labdarúgás első két osztályába befolyt. Ezzel a bevétellel az elkövetkező öt évben minden esztendőben számolhatunk. Ezenkívül további bevételekre számítunk a rádiós közvetítési, illetve a merchandise jogok értékesítéséből. Igen nagy az érdeklődés a futballpályák körül lévő hirdetési táblák iránt is. Sok más olyan ötletünk is van, amely a nyugat-európai pályákon már megvalósult.
- Szükség van-e a Magyar Fejlesztési Bank által ígért 8,7 milliárd forint hitelre?
- Az MFB esetében pontosabban kötvényről kell beszélnünk. Ehhez a forráshoz a klubok juthatnak hozzá és igen kemény pénzügyi feltételekkel kell visszafizetniük. Amikor a klubok gazdasági helyzete megszilárdul, nem lesz szükségük erre a pénzre.
- Támogattak-e már klubot?
- Még egyszer szeretném kiemelni, hogy a magyar labdarúgásban nincs többé szó támogatásról. Amennyiben a honi futballt a szórakoztatóipar részévé kívánjuk tenni, akkor ezt csak gazdasági alapon tehetjük meg. A klubok hitelhez juthatnak, amelyet normál piaci kamatok mellett kell visszafizetniük.
- Megjelent az ország vélt száz leggazdagabb emberének listája, Ön is szerepel rajta. Hogy kommentálná ezt?
- A listán még 10 százaléka sincs felsorolva azoknak a személyiségeknek, akiknek ott lett volna a helyük. Egyébként soha nem foglalkoztam azzal, hogy pénzügyi szempontból hányadik vagyok a sorban. Amikor egy munkát elvállaltam, soha nem a pénzszerzés volt a legfontosabb számomra. Egyébként sem szoktam hasonlítgatni magam másokhoz, főleg nem pénzügyi szempontból.
- Kik az ön emberei, akik segítségével építi magyarországi üzletét?
- Úgy fogalmaznék, hogy nekem üzleti partnereim vannak. A „régi” kollegáim közül a teljesség igénye nélkül kiemelném Bartha Ferenc, Brückner István, Kézdy György, Koncz Ernő, Muszbek András, Muszbek Mihály, Nyúl Sándor, Posch Péter, Prosits Éva, Takács Ildikó kollegáimat. A fiatalok közül megemlíteném Mécs Imrét, Sokorai Istvánt és Szabó Zsoltot.
- Melyek az ön érdekeltségei?
- A legfontosabb érdekeltségeim az Euroinvest- és a Pólus-csoport. Ezek alá tartozik számtalan kisebb szervezet. Az én irányítási szisztémám az, hogy minél több 9-10 fős, áttekinthető, kis szervezet mint profitcentrum jöjjön létre, amelyek teljesen önfenntartóak. Ezek a cégek maguk is létrehozhatnak újabbakat, amelyekben a fiatalok megmutathatják oroszlánkörmeiket. A létrejövő vállalkozások közül a legrosszabbakat folyamatosan kirostálom, míg a legjobbak továbbfejlődhetnek.
- Az Euroinvest számomra a Bakony Erőmű kistulajdonosaként emlékezetes. Mi újság az erőműcéggel, amely nem kapott bizalmat a kapacitástenderen?
- Jómagam a Transelektro mellett kisebbségi, pénzügyi befektető vagyok és nem szakmai. Ezzel a kérdéssel ezért nem foglalkozom.
- Vizsgálva az ön érdekeltségeit, köztük van a Tihanyvin Kft., amely az adatok szerint felszámolás alatt áll. Mi a cég története?
- Ismeretes, hogy a Badacsonyi Pincegazdaság egyik fő részvényese vagyok. A Tihanyvinben korábban kisebbségi tulajdonos voltam. A cég menedzsmentje nem látta el megfelelően feladatát, ezért került a vállalat nehéz helyzetbe. A közelmúltban a többi tulajdonostól megvásároltam a részvényeket, a cég pedig minden tartozását visszafizette, így elkerülte a felszámolást. Bízom benne, hogy már a közeljövőben üzleti sikerekről számolhatok be.
- Az ön tevékenysége a közvélemény előtt elsősorban a Pólus-csoport képviselte ingatlan-beruházásokon keresztül jelenik meg. Mekkora értéket képvisel a Millennium park beruházás?
- A Millennium parki beruházás összesen 160-240 milliárd forint nagyságrendű lesz. Az Arcadom mint fővállalkozó hat céggel társult. Mellettük és irányításuk alatt mintegy 400-500 alvállalkozó fog dolgozni. Az Arcadom nem mint befektető, hanem mint kivitelező dolgozik a projekten. Megrendelésre dolgozik, így a megtérülést is máshogy számolja. Átlagban 1,5-2 százalékos profitrátával dolgozik.
- Mi a helyzet a szintén Önhöz köthető TriGránit által korábban tervezett vidéki Pólus Centerekkel?
- Ma a vállalatcsoport anyagi erejét és figyelmét a környező országokra koncentrálja. Ezen projektek befejezése után fogunk visszatérni a magyar piacra.
- Hol nyílnak a közeljövőben Pólusok, mekkora beruházással?
- Pozsonyban november 21-én nyitjuk a Polus City Center Bratislavát, amely 75 millió dollár beruházással készült el. Romániában folytatunk még tárgyalásokat, de más környező országok is a látókörünkben vannak.
- Hol folyik még az ön érdekeltségébe tartozó ingatlanberuházás?
- Előkészítés alatt van a Nyugati pályaudvart a Ferihegyi repülőtérrel összekötő gyorsvasút. További beruházásokat is tervezünk, amelyekről a megfelelő időpontban tájékoztatást adunk.
- Ön az internetes kereskedelem pionírjai közé tartozott még 1997-ben. Azóta erről nem esett szó. Mi újság a Fair Business Line Kft.-vel?
- A vállalatcsoportunk ma ezzel az iparággal nem foglalkozik, így a Fair Business Line sem folytat aktív piaci tevékenységet.
- Mi a véleménye az e-businessről?
- Nagyon sok sikeres cég üzemel a piacon, de igen sok a bukás is. Kíváncsian várom, hogy a piaci folyamatok milyen irányba haladnak. Az egyértelműen látszik, hogy az e-business nélkül nem képzelhető el a jövő. A világ jelentős cégei már az interneten vannak, de ma még inkább befektetnek a netes megjelenésbe, mintsem hogy pénzt csinálnának belőle.
Marnitz István

Marnitz István
Marnitz István

Ez is érdekelhet