A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) Versenytanácsa árkartell miatt - a szakértői jelentés 110 millió forintos javaslatát 11 millió forintra csökkentve - megbírságolta a magyarországi gyógyszergyártók három szervezetét, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségét, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületét és a Generikus Gyógyszergyártók és -forgalmazók Érdekvédelmi Szövetségét - tudtuk meg Győrffytől. A GVH álláspontja szerint minden egyéb körülménytől eltekintve törvénysértő volt, hogy a 67 gyártó - szervezeteiken keresztül - júniusban együttesen jelentett be áremelési szándékot (NAPI Gazdaság, 2000. október 25., 1-7. oldal). A GVH szerint azonban a "magatartáshoz vezető út" jobban alátámasztható volt, hiszen a gyártók érvelése szerint a kormány egy 12 éve bejáratott tárgyalási rendszert sértett meg azzal, hogy érdemben nem reagált a cégek javaslataira. Az áremelés nem valósult meg, mert a GVH felfüggesztette annak végrehajtását. Győrffy a viszonylag enyhe ítéletet azzal is indokolta, hogy nem a gyártókat külön-külön, hanem a "vagyontalan" szervezeteiket bírságolta meg, de leszögezte, hogy önmagában nem enyhítő körülmény a jogsértő vagyoni helyzete.
M. I.
