Internetes fórumokon is sokan érdeklődnek manapság az állampapírok iránt, részben a biztonság kérdésének előtérbe kerülése miatt, részben pedig azért, mert hallják, hogy biztonságos voltuk ellenére vonzó hozamuk van. Csütörtökön például egy egy év körüli hátralevő futamidejű államkötvényt 12,7, kétéveset 13,2, hároméveset pedig 13,4 százalékos hozammal kínált az Államkincstár megyei fiókhálózata, ahol ráadásul ingyen vezetnek értékpapírszámlát és a készpénzkifizetésért, átutalásért sem kérnek pénzt. Mivel az állam nagyon rá van szorulva a forrásokra, nem meglepő, hogy a hozamok így felmentek, és kicsire csökkent a különbség a lakosságnak kínált kondíciók és az intézményi befektetők körén belüli nagytételes kereskedelem árszintje között.
Ezeket a számokat, valamint az akciós bankbetétek, banki kötvények legmagasabb kamatait mindenképpen jó alkalomnak lehet tekinteni a takarékoskodásra. A gazdasági válság ugyanis - a kínálati nyomáson, az eladók árengedményein keresztül - az infláció mérséklődését hozhatja, még ha ennek egyes tényezők, például a forint gyengülése az importárakon keresztül, ellene is hathatnak. Ezért az erre az évre szóló inflációs becslések csak három százalék körül szóródnak, így - a 20 százalékos kamatadó levonása után is - komoly esély van most 6-7 százalékpontos reálkamat elérésére a következő egy évben, ami az utóbbi években jellemző szintnél sokkal magasabb. A kockázatok persze jelentősen növekedtek, teljes mértékben az államcsődöt sem lehet kizárni, de ennek esélyét egy szakember sem ítéli jelentősnek a gazdasági sajtóban, és nemcsak azok körében, akiknél kötelező a kincstári optimizmus.
Állampapírból egyébként sokféle van, az említett hozamszámok a korábban kibocsátott, majd másodlagos piaci forgalomban megvásárolható kötvényekre vonatkoznak. A többéves hátralevő futamidejű kötvények többnyire évente fizetnek kamatot, hozamuk kiszámítása ilyenkor elég komplikált. Ezenkívül vannak kifejezetten a lakosság számára kitalált papírok is, az egyéves, bankfiókokban jegyezhető Kamatozó Kincstárjegy és az egy- vagy kétéves, a postákon forgalmazott Kincstári Takarékjegy, ezek kamata jelenleg sorrendben 10,5, 9,75 és 10 százalék (hozamuk vagy ehm-ük is ehhez nagyon közeli). Ezek a papírok azonban hagyományosan lemaradnak egy kicsit a legjobb befektetésektől, inkább arra lehetnek jók, hogy kisebb településeken, kis összegű megtakarításokat is el lehessen helyezni állampapírban.
