Nem fektet be, ha mégis, bankba teszi a pénzét a magyar háztartások jelentős része – legalábbis ez derül ki a GFK és a The Wall Street Journal félévenkénti felmérésének legújabb eredményeiből. Persze ez nem jelent újdonságot, hiszen évek óta ilyen a hazai megtakarítások képe, azonban a kutatásból az is kiderül, hogy a helyzet romlott az elmúlt években. A számos országban elvégzett felmérés adatait összehasonlítva az első ilyen típusú kutatás három évvel ezelőtti adataival kiderül, hogy itthon 5 százalékkal nőtt a befektetéssel egyáltalán rendelkező válaszadók aránya, azonban ez a növekmény szinte kizárólag a rövid lejáratú bankbetétekben csapódott le (a banki kamatok és állampapírhozamok nagysága 2001-ben nagyjából a maival megegyező szinten volt). A magyarok közül már „csak” 65 százalék azok aránya, akik semmilyen pénzügyi befektetéssel nem rendelkeznek, ugyanakkor jelentősen romlott a helyzet tőzsdei szempontból, 2001 nyarán ugyanis a válaszadóknak még 5 százaléka birtokolt részvényt, mára arányuk mindössze 2 százalékra csökkent. Ez persze nem csak a nagy privatizációs kibocsátások egyre távolabb kerülésének köszönhető (volt közben Mol- és FHB-jegyzés is) – általában elmondható, hogy a magyarok elfordultak a tőzsdétől, időközben ugyanis csökkent a részvény- és más típusú befektetési alapokban pénzt tartók aránya is.
A tőzsdei, részvényalapú befektetésektől való elfordulás persze nem magyar jelenség, Nyugat-Európában is visszaesett az ilyen típusú megtakarítások iránti érdeklődés. A három évvel ezelőtti 16-ról 13 százalékra csökkent a kontinens ezen országaiban a részvényt tartók aránya, a részvényalapú befektetési alapokban pedig 15-ről 10-re esett. Azt, hogy az európai és egyesült államokbeli befektetési és megtakarítási kultúra között mekkora az eltérés, nemcsak az mutatja, hogy a tengerentúlon az emberek 20 százalékának van részvénye és 27 százalékának részvényalapú befektetési alapban részesedése, de a preferencia is. Míg Nyugat-Európában a válaszadók 10 százaléka tartotta úgy, hogy a legfontosabb befektetési forma a részvény vagy az ebbe fektető alap, addig az amerikaiak 25 százaléka gondolta így.
