BUX 139772.70 0,11 %
OTP 45860 -0,24 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szinte csak a bankok megítélése javult

Az elmúlt hónapokban javultak a befektetéselemzők szerint a BÉT-en jegyzett bankok idei profitkilátásai, a gyógyszerszektor viszont egyértelmű vesztesként könyvelhető el.

2004. június 13. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A bankok kivételével szinte az összes tőzsdén jegyzett társaságnak romlottak a profitkilátásai az elmúlt negyedévben, legalábbis ez derül ki az eredményeikre adott előrejelzések változásából. A negyedéves jelentéseket követően a blue-chipek közül gyakorlatilag egyedül az OTP várható eredményét ítélik meg kedvezőbbnek a szakemberek a korábbinál. Az OTP-től átlagosan immár 403 forintos részvényenkénti eredményt várnak az elemzők, szemben az egy hónappal ezelőtti 371 forinttal. Az ideivel párhuzamosan magasabbra teszik a jövő évre számolt nyereséget is, ami 428 forintra emelkedett 408 forintról. A piac a jelek szerint megemésztette a bank látványos növekedését, s immár a 4000 forint feletti szinteken is van, aki vételre ajánlja a részvényt (egy hónapja az átlagos érték az ötfokozatú ajánlati skálán hármas volt, ami konszenzusként a „tartás” minősítést jelenti a banki papírra.) (Lásd táblázatunkat a 14. oldalon.) Az OTP-vel párhuzamosan az FHB nyereségkilátásaival kapcsolatban is egyre optimistábbá vált a piac. A jelzálogbank adózott eredményét idén 3,5, a jövőre 4,8 százalékkal várják magasabbra az elemzők, mint egy hónappal korábban tették. Ugyanakkor az év eleje óta lezajlott áremelkedés itt nagyobb óvatosságra intette őket, s a mostani, 8000 forint feletti áron inkább tartásra javasolják a papírt.
A negyedéves jelentési szezon és a gyógyszerár-szabályozással kapcsolatos bizonytalanságok a közelmúlt veszteseivé tették a gyógyszerszektort a BÉT-en. A Richter várt részvényenkénti nyeresége az elemzői konszenzus alapján közel 10 százalékkal apadt 2004-re és 2005-re egyaránt. Az Egis várható eredménye a vélemények szerint ennél is érzékenyebben csökkenne ez idő alatt, 12,8 és 13,5 százalékkal zsugorodott várható nyeresége.
Érdekes, hogy eközben a két gyógyszerpapír minősítése nem változott jelentősen, mindkettő a tartás és az óvatos vétel között helyezkedik el az elemzői átlag alapján. Ez érthető is, hiszen a romló kilátásokkal párhuzamosan a papírok árfolyama is lejtőre került a tőzsdén, a Richter és az Egis egyaránt 15 százalék körül veszített értékéből egy hónap leforgása alatt.
Az alagút már világosan, annak vége még egyáltalán nem látszik a gépipari cégek számára. A NABI várt vesztesége hónapról hónapra magasabb az elemzői átlagok alapján, a legfrissebb konszenzus 326 forintra teszi a buszgyártó idei részvényenkénti mínuszát. A Rábától sem várnak idén pozitív profitot a szakemberek, igaz, a legutóbbi 108 forintról 50 forintra zsugorodott az átlagosan becsült részvényenkénti vesztesége. A Linamarnál pedig nem történt igazi változás. A gépgyártó cégeket egyébként a jelek szerint nem merik vételre ajánlani az elemzők, igaz, a NABI-nál és a Rábánál is feltűnt egy óvatos vásárlásra buzdító minősítés.
A friss minősítések alapján az igazi kedvenc - mint már oly sokszor - a Mol. Az olajipari cég részvénye ugyanis az egyetlen, amelyet minden megkérdezett elemző alulértékeltnek tart, s vételre érdemesnek minősít.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet