A Bloomberg szerint a világ 59 fontosabb tőzsdeindexe közül a BUX volt dollárban a negyedik legjobban teljesítő az első negyedévben, de a régió más piacai sem panaszkodhatnak. A moszkvai RTS index 32,6, a prágai PX-50 20,49, a bécsi ATX 18,1 százalékkal nőtt, szintén dollárban számolva (a varsói WIG kissé lemaradt a maga 8 százalékával). A feltörekvő piacok - s benne a régió - jó teljesítménye ráadásul a vezető piacok stagnálása mellett zajlott, sőt, a Dow Jones, a Nasdaq és a német DAX értéke az év végéhez képest csökkent. A magyar piacon egyértelműen a hossz volt az úr, s elemzők szerint egy ideig még van tere a bikának. Az első negyedév sztárja a tőzsdei újonc FHB volt, a jelzálogbank részvényei 80 százalékkal értékelődtek fel az év végéhez képest. Az index húzópapírjának szerepét az OTP vette magára, árfolyama március végén 43 százalékkal állt magasabban a december véginél. Az indexszel nagyjából együtt mozgott a Matáv, a Mol egy kicsit alulteljesítette azt, a Richter viszont - a gyógyszerárvita miatt - 7 százalékkal ér kevesebbet, mint az év elején.
A megkérdezett elemzők szerint a hossz kitarthat még néhány hónapig. Májusban ugyanakkor nem elképzelhetetlen egy kisebb visszaesés - mondta Míró József, a Cashline elemzője. Ekkor ugyanis az EU-csatlakozás után közbeszólhat a „vegyél a pletykára - adj el a hírre” effektus.
Ennek ellenére indokolt lehet a középtávú optimizmus is, a pesti tőzsde most egészséges képet mutat, s minden együtt van a további jó teljesítményhez. A vállalatok profitjaik növekedéséről számolnak be, s ez az emelkedéshez elengedhetetlen. Kedvező a nemzetközi környezet is, Amerika után Európában is beindulhat a gazdasági növekedés. A hazai makrohelyzet is lassan javul, s középtávon a kamatok csökkenését szinte mindenki biztosra veszi.
Az index persze lehetne magasabban is, a gyógyszerpapírokat azonban a gyógyszerárvita nyomás alatt tartja - hívta fel a figyelmet Tabányi Mónika, a Concorde elemzője. Az árvita kirobbanását követően ezek a részvények többet estek, mint amennyit az árak fél évre történő befagyasztása s az ebből eredő profitkiesés indokolt volna - mondta. A befektetők vélhetően immár a gyógyszerár-szabályozási rendszer kockázatát is figyelembe veszik a papírok árazásánál.
Abban viszont az elemzők egyetértenek, hogy az OTP továbbra is a befektetők kedvence maradhat, a kódolt profitnövekedés mindenesetre ezt valószínűsíti. A 40 százalékos első három havi emelkedés után ugyanakkor már viszonylag kevés teret látnak a papír jelentős drágulásához. A Mol kilátásait eltérően ítélik meg. Az értékelésében rejlő tartalékok, a magas olajár egyaránt a részvény további emelkedését valószínűsíti, Pletser Tamás, az Erste elemzője szerint azonban a tavalyi magas nyereség után idén már nem tud nagy növekedést felmutatni a cég, s ez a drágulás ellen hathat.
A Matávnak a csökkenő kamatszint jöhet jól, hiszen a befektetők kezdik az osztalékhozam alapján beárazni a távközlési céget. Ugyanakkor Tabányi Mónika szerint a magas osztaléknak rossz üzenete is lehet, azt jelzi, hogy a cég már nem tud megfelelő megtérülés mellett befektetési lehetőséget találni.
A piac gyengeségének egyébként az ígéretes közepes kapitalizációjú cégek hiányát tartják a szakemberek. Ha ugyanis egy befektető a négy-öt nagy papíron kívül célpontot keres, kevés választása van. A gyenge dollár nyomán a gépipari cégek leírták magukat, a fokozódó verseny pedig a Danubius nyereségének tett be. Az FHB alulértékelt is volt, jók a kilátásai is, ára meg is duplázódott január óta. Az FHB mellett egyre több elemző említi a Pannonplastot mint lehetséges jó befektetést. A cég magára találása persze még kétesélyes, ha azonban az új menedzsmentnek sikerül eredményeket felmutatni, jelentős tartalékok lehetnek még a részvényben. Tabányi Mónika a Graphisoftot tartotta említésre méltónak a közepes kapitalizációjú cégek közül.
A közepes kapitalizációjú cégek hiányát egyébként akár ki is használhatnák a hazai vállalatok, mert a mostani jó piaci hangulat és az ilyen papírok iránti igény megfelelő környezetet teremt ahhoz, hogy a tőzsdei nyilvánosság előtt is megmérettessék magukat.
