BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ma adózunk utoljára az árfolyamnyereség után

Két év regnálás után hamarosan kimúlik a hazai részvénypiaci magánbefektetők kedvét a tőzsdézéstől elvenni hivatott sarc, az árfolyamnyereség-adó. A kedvezmény ezúttal más formában tér vissza, mint elődje, hiszen csak a tőzsdei ügyletekre vonatkozik. A BÉT-en a T+3-as elszámolási rend miatt utoljára a ma eladott papírok adóznak, igaz, a 2002-es bevallásban is a legkésőbb ma realizált veszteség érvényesíthető. A Budapesti Értéktőzsdén és a Budapesti Árutőzsdén - és egyes értelmezések szerint a Deutsche Börsén - megkötött ügyletekből származó bevétel néhány nap múlva már kamatból származó jövedelemnek számít, s mint ilyen, nulla százalékkal adózik a magánszemélyek esetében. A két magyar piac azért esik e kategóriába, mivel a tőkepiacról szóló törvény szerint tőzsdének minősülnek, a Deutsche Börse pedig kérelmezte a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeleténél, hogy szintén minősítse elismert tőzsdének. A BÉT-en a prompt piacon karácsony után megkötött ügyletek a háromnapos elszámolási ciklus miatt már nem adóznak, s csak a mai napon realizált prompt piaci veszteséget lehet utoljára a 2002-es adóbevalláskor érvényesíteni. Mindenképp érdemes lehet ma realizálni a veszteségeket, mivel - ha az több, mint amennyit az idei nyereségekkel szembe lehet állítani - tovább lehet vinni a következő évekre. A tőzsdei ügyleteknek a magánszemélyek részére történő adómentesítése ugyan önmagában vélhetően nem fogja fellendíteni a tőzsdei forgalmat, ugyanakkor nagy szerepet játszhat abban, hogy a

2002. december 22. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az árfolyamnyereség-adónak az Orbán-kormányzat alatt történt bevezetése ugyanis nem is csak a költségvetési bevételek miatt volt fontos, a hazai tőzsdeközönség számára már-már jelképpé vált, megtestesítette a tőkepiachoz való kormányzati hozzáállást. (Emlékezetes az a reggeli miniszterelnöki tévéinterjú, amelyben Orbán Viktor az amúgy polgári környezetet nyújtó Centrál kávézó galériáján a tőzsde magyar gazdaságban betöltött szerepének elhanyagolhatóságáról beszélt.)
Az árfolyamnyereség egyébként korábban sem volt adómentes, csak a belföldi székhelyű társaságok nyilvánosan kibocsátott tőzsdei papírjai esetében nulla százalékkal adózott. A nullaszázalékos kulcs 20 százalékosra emelése pont Járai Zsigmond pénzügyminisztersége idejére - 2000. január 1-jére - esett, mintegy megfricskázva a piaci szereplők orrát. Hiszen ha valakitől, akkor egy korábbi tőzsdeelnöktől nem várták volna, hogy az orosz válság nyomán amúgy is megtizedelt hazai kisbefektetői réteget még jobban eltávolítsa a tőzsdei befektetésektől.
Az adó eltörlése - a törvény szövegéből adódóan - nem csak a prompt ügyleteket, a származékosakat is érinti. Így gyakorlatilag - adó szempontjából - nem lesz különbség aközött, hogy a befektető határidőre, vagy azonnal vásárol például részvényeket. Persze nemcsak a magánszemélyek, a vállalatok is kapnak könnyítést és kedvcsinálót a tőzsdézéshez, az így megszerzett nyereségük jövőre nem 18, hanem csak 9 százalékkal adózik (NAPI Gazdaság, 2002. november 21., 9. oldal).
L. A.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet