Akár több tízmilliárd forintos veszteséget is jelenthet a költségvetésnek, hogy a Legfelsőbb Bíróság a múlt héten egy néhány milliós próbaperben jogerősen úgy döntött, az értékpapírok vétele és eladása nem tartozik az áfatörvény hatálya alá. (Az APEH eddig a cégek beszerzései után visszaigényelhető áfából az értékpapír-tranzakciók miatt az úgynevezett arányosításra hivatkozva visszatartott valamennyit - azaz közvetve ezeket az ügyleteket is áfával terhelte). Szakértők szerint a precedens jellegű ítélet több ezer hazai vállalkozás helyzetét könnyítheti meg, befektetéseiket ugyanis ezentúl nem sújtja adó. Az APEH csak az ítélet írásos indoklása után nyilatkozik, a hivatal jogtanácsosa azonban nem zárta ki, hogy az értékpapírt vásárló, eladó cégek még az arányosításnál is rosszabbul járhatnak, azaz még kevesebb áfát vonhatnak le, vagy igényelhetnek majd vissza. (MH, 9. old.)
