BUX 139722.16 0,07 %
OTP 45870 -0,22 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Már a gazdagok sem vesznek új autót

A népautók után a luxusautók piaca is drasztikusan szűkül, legalábbis a forgalomba helyezési statisztikák alapján.

2010. április 19. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az újautó-piac drasztikus visszaesése már a prémium márkák teljesítményére is rányomja bélyegét - derül ki a DataHouse első negyedéves statisztikáiból. A teljes autópiacon idén három hónap alatt alig több mint 10 200 személygépkocsi talált gazdára, ami 55 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. Ez alapján pedig egyre többen gondolják úgy, hogy az év elején jelzett 60-70 ezer darabos értékesítéshez képest rossz esetben már csak 40 ezer darab várható. A gazdasági válság nyomán kialakuló magasabb havi törlesztőrészlet, majd az ezzel párhuzamosan szigorodó hitelbírálat először a kisebb pénzű vásárlókat, jellemzően a családi autót keresőket érintette. A hosszú évekig listavezető Suzuki például ma már csak a negyedik: a márka 2006-ban - amikor már szűkülőben volt az újautó-piac - havi 2600-2700 autót adott el, idén márciusban viszont már csak 326 darabot. A hazai autópiac helyzetét jelzi, hogy egyetlen márka sem büszkélkedhetett négy számjegyű eladással az elmúlt hónapban, pedig egy évvel ezelőtt még három ilyen is volt (Opel, Ford, Suzuki). A közelmúltig viszont a prémium márkák a piaci átlagnál kevesebb vásárlót veszítettek, mostanra viszont a számok alapján elfogyni látszik a tehetősebbek vásárlási kedve is.

A három nagy német, vagyis az Audi, a BMW és a Mercedes-Benz modelljei közül tavaly márciusig összesen 380 autót helyeztek itthon forgalomba, idén pedig már csak 224 darabot. Ennél is nagyobbat buktak az olasz márkák modelljei, míg egészen jól szerepeltek a svédek. A Volvo és a Saab tavaly 170, idén eddig pedig kerek száz új autóra tehetett magyar rendszámot. A luxusautók iránti kereslet visszaesését talán ennél is jobban szemlélteti néhány kiragadott példa. Amíg például 2009 első három hónapjában 26 Audi Q7-est helyeztek forgalomba Magyarországon, addig idén ez a szám csupán 12 volt. A konkurens életmód-SUV BMW X6-ból a 36 helyett idén csak 11 esetben akadt itthon vevő. Még nagyobb volt a visszaesés a hasonszőrű Mercedes-Benz modelljénél, az ML-ből korábban még 42 kelt el három hónap alatt, idén viszont már csak tíz. A prémium és luxusautók forgalomba helyezésének visszaesésére van alternatív magyarázat is, e szerint az elmúlt évben egyre inkább bevett lett a külföldi honosítás, az ilyen autókat terhelő tetemes adóterhek miatt pedig más ország rendszámtáblájával közlekednek vele.

Vida Ferenc
Vida Ferenc

Ez is érdekelhet