Több magyarországi vezérképviseletnél, illetve márkaimportőrnél úgy gondolják, hogy év végéig – a piaci átlagot tekintve – erősödik az idei, a harmadik negyedévre negatívba hajló újautó-eladási tendencia. A NAPI Lendület által megkeresett vezető forgalmazók – a tavalyi, összesen 199 068 új személyautó- és terepjáró-értékesítéshez viszonyítva – általában 5 százalék körüli éves visszaeséssel számolnak, hiszen az idei I–IX. hónap 2,3 százalékos csökkenést mutat a múlt év ugyanezen időszakához képest.
Pedig az első negyedév, sőt még a félév is pozitív, 6,6, illetve 3,1 százalékos eredményt mutatott, de már a hatodik hónap végének adatai jóval kedvezőtlenebb helyzetet sejtetnek. Kevesen nyilatkoztak úgy, hogy az újautó-értékesítésben egyébként általában erős utolsó negyedévben megfordulna a negatív tendencia. Ezt elsősorban azzal magyarázták, hogy az euró/forint árfolyamveszteség miatti – akár csak 5 százalékos – áremelkedést mostanában meg a következő hónapokban a kormányzati megszorításokat egyéni takarékoskodással „ellensúlyozók” növekvő aránya tetézi. Ugyanakkor több – jellemzően az eddig kisebb-nagyobb növekedést elérő – vezérképviseletnél, illetve márkaimportőrnél is úgy nyilatkoztak, hogy nem vagy csak kismértékben kell átírniuk az idei eladási terveiket. Ezt főleg azok a cégek gondolják így, amelyek eddig kisebb-nagyobb mértékű növekedést könyvelhettek el, illetve az év közben bevezetett új modelljeik forgalma mostanában „érik” be.
A visszaesés ellenére meglehetősen szélsőséges eltérések is vannak: a Chrysler például csaknem 500 százalékkal múlta fölül tavalyi önmagát, hiszen az akkori 28 után 167 új modellje kelt el. Ez jórészt az amerikai márka megújult modellpalettája itthoni bevezetésének eredménye. A Citroën – amely szeptember végéig minimális növekedést ért el – továbbra is folytatja erőteljes marketingstratégiáját, ugyanakkor hamarosan a C6-ossal bővíti kínálatát, ám leginkább az egyre kelendőbb C4-es és a Berlingo további eladásával számol.
A Fiat-csoport magyarországi vezérképviselete is a „saját bőrén” tapasztalja azt a nemzetközi tendenciát, amit a Giugiaro által tervezett, ötcsillagos NCAP-minősítést kapott Grande Punto eladásai mutatnak világszerte. Főleg e modellből értékesítettek nagyobb arányban itthon is: a Multijet dízelmotorokkal felszerelt változat volt kelendő, de a Dualogic automata váltósból, valamint a Blue&Me kommunikációs rendszerrel felszereltből is sokat vásároltak.
Szintén nem módosítja idei terveit a Ford, amely eddig mind a három negyedévben legalább 15 százalék körüli személyautó-eladási növekedést ért el. Továbbra is a Fusion, az új Focus, a C-Max a legkelendőbb – ez utóbbi már fokozatmentes automata váltóval is kapható –, de beindult a nagyobb egyterű S-Max értékesítése is.
A Mazda is negyedévről negyedévre javította idei eladásait: szeptember végén 20 százalékos többletnél tartott. Az M3-asok mellett a 6-os és az 5-ös Mazdák a legnépszerűbbek a vásárlók körében.
A Mitsubishi ugyancsak jól áll, hiszen a 15 százalékos növekedés jelentős előrelépés a tavalyi értékesítéshez képest. E japán márkánál az új Colt a legkeresettebb.
A Peugeot főleg a teljesen új fejlesztésű 207-es modellek fokozódó értékesítésétől várja, hogy év végéig javítson az idei összeladásán, ugyanakkor a 307-es és a 407-es modellcsalád is népszerű.
A gyarapodást mutató Toyota tartja az idei tervet: a cég az új Yaris és a Corolla piaci részesedésének növekedésére is számít, emellett a megújult Land Cruiser értékesítését kedvező árstruktúrával növelnék.
A Skoda a negyedik legkeresettebb itthoni személyautó-márka: a Fabiák és az Octaviák mellett az alig egy hónapja a magyar szalonokban is megjelent Roomsterek iránt egyre fokozottabb az érdeklődés.
A Volkswagenek iránt – az átlaghoz képest – szintén nagy a kereslet, számos megújult modell eladásával stabilan tartja a Top 10-ben az ötödik helyét, az év végéig pedig a Golf családba tartozó új Jetta, valamint a Passatok értékesítése javíthat tovább az eladásokon.
Bár piacvezető helyét őrzi, szeptember végéig csaknem 20 százalékot csökkent a Suzuki. A visszaesést egyrészt a modellpaletta szűkülésével magyarázzák, hiszen már nem gyártják a Waggon R+-t, nem értékesítik az Altót, másrészt pedig a termelési kapacitás nem bírta a megrendelések növekedését. Elsősorban az SX4-est, az új Swiftet és az Ignist keresik. Az év utolsó negyedévében növekszik a Suzuki-gyár termelése, és idén a vezérképviselet összesen 36 ezer új autó eladását tervezi, ami a 2005-ös mennyiségnél 3000-rel kevesebb.
